Wybieramy blat stołu idealnego

0
1920

Stół jest najważniejszym meblem w domu, w ten sposób myśli większość Polaków, społeczeństwa rodzinnego i bardzo gościnnego. Nie wyobrażamy sobie przynajmniej 1 czy 2 razy w tygodniu nie zjeść wspólnie z rodziną kolacji, w niedzielę uroczystego obiadu, a po południowej kawy nie wypić w towarzystwie przyjaciółki. W przeciętnym polskim domu są przynajmniej 2 stoły – stół w jadalni do jedzenia posiłków i mały kawowy stolik w salonie. Jednym z ich ważniejszych elementów są blaty stołów. Wybór jest ogromny, a stół idealny jest tylko jeden.

Funkcjonalność przede wszystkim

Zanim znajdziemy blaty stołów idealnych, musimy się zastanowić, czego szukamy. Czy potrzebujemy stołu dużego do kuchni lub jadalni czy może kawowego małego stolika do salonu? Jego funkcja to nasz punkt wyjścia, od którego zaczynamy.

Stolik kawowy nie może być za duży, to jedynie mebel, który posłuży nam do postawienia filiżanki lub dwóch z kawą, może niewielkiego słoiczka z ciasteczkami, położenia pilota do telewizora i ulubionej książki. Blaty stołów kawowych nie są więc duże, ograniczamy się zazwyczaj do wymiarów 60×70 cm lub 70×70 cm. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, jakiej wielkości jest salon i strefa wypoczynkowa, ile osób może zasiąść na sofie i jak duża jest nasza rodzina.

Blaty stołów jadalnianych są większe ze względu na funkcje tego typu stołu. Przy ich wyborze musimy przede wszystkim kierować się wygodą naszych gości, z którymi wspólnie do nich zasiadamy. Dla każdej osoby siedzącej przy stole powinno być zarezerwowane ok. 70 cm szerokości blatu tylko do jego użytku. A zatem blaty stołów do jadalni nie mogą mieć mniej niż 100 cm szerokości.

Blat w dobrym kształcie

Nie bez znaczenia jest kształt blatów stołów. Możemy spotkać się z blatami kwadratowymi, prostokątnymi i okrągłymi, takie występują najczęściej. Pojawia się więc pytanie – jakiego kształtu powinien być blat mojego stołu idealnego?

Zaczynamy od klasyki, czyli stołu prostokątnego. Jest on najbardziej znanym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem już od długich wieków. Jednak dopiero współcześni designerzy i projektanci wnętrz dostrzegli, że to one zajmują najwięcej miejsca. Wokół stołu trzeba się przemieszczać, a więc konieczne jest pozostawienie znacznej przestrzeni dla komfortu poruszania się. Blaty stołów kwadratowe polecane są zatem do dużych jadalni, a także do salonu do stolików kawowych, szczególnie jeżeli masz w strefie wypoczynkowej dużą narożną sofę.

Na mniejszych powierzchniach, gdzie liczymy każdy metr kwadratowy, zastanawiając się kilka razy, jak go dobrze wykorzystać, lepiej sprawdzą się blaty stołów okrągłe. Nie mają ostrych narożników i krawędzi, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców i ich gości. Świetna propozycja dla rodzin z małymi dziećmi. A kwadratowe stoły? Jeżeli już się na nie decydujesz i nie chcesz zmienić zdania, to pamiętaj, że to mebel do dużych pomieszczeń. W salonie też będzie prezentować się ciekawie, ale jeżeli jego rozmiar nie będzie za duży. Świetnie wpisuje się w nowoczesne i modernistyczne trendy.

Okrągły, kwadratowy i prostokątny – blaty stołów mogą mieć różne kształty i być wykonane również z wielu materiałów, jak płyta wiórowa, MDF i sklejka. W sklepie internetowym Mebella.pl można wybrać blat spośród 3 opisanych kształtów, w kilku rozmiarach, a także materiałów, z jakich zostały wykonane. To blaty stołów idealnych, ponieważ najważniejsze ich cechy wybierane są indywidualnie.

Stół idealny to stół szyty na miarę naszych potrzeb, powinien być funkcjonalny, pasujący do wystroju wnętrza oraz pozwalający zasiąść przy nim całej rodzinie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here