Jak obliczyć potrzebną ilość paneli podłogowych?

0
104972

„Ile kompletów paneli podłogowych będę potrzebował?” – z takim pytaniem sprzedawcy w sklepach spotykają się codziennie. Samodzielne obliczenie ilości paneli do ułożenia posadzki jest jednak bardzo proste. Wymaga jedynie kalkulatora, miary i odrobiny wyobraźni.

Specjaliści Dobre Dla Domu przypominają: ustalenie tego, ile paneli podłogowych będziesz potrzebował, jest przydatne przynajmniej z kilku powodów:

  • Dzięki prostemu obliczeniu zaplanujesz koszt zakupu paneli podłogowych, nie przepłacając za dodatkowe, kupione na zapas panele, które potem trudno przechowywać lub sprzedać;
  • Po obliczeniu ilości paneli podłogowych ułożysz podłogę szybko i sprawnie, bo nie będziesz musiał dokupować dodatkowych paneli (a więc tracić czas na jazdę do sklepu lub oczekiwać na dostawę);
  • Znając ilość potrzebnych paneli podłogowych, zaplanujesz sposób ich dostarczenia do domu. Będziesz wiedział, czy Twój samochód da radę je przewieźć, czy też bez dodatkowego transportu sobie nie poradzisz.

Obliczanie ilości paneli podłogowych

Panele podłogowe są najczęściej sprzedawane w paczkach po 8–10 sztuk. Do rzadkości należy sprzedaż na sztuki – może jednak mieć miejsce wówczas, gdy pomieszczenie ma bardzo nietypowe wymiary i panele podłogowe wymagają przycięcia na zamówienie.

Na paczce znajdziesz informację o tym, jaką powierzchnię liczoną w m2 pokryją panele znajdujące się w opakowaniu (zależy to rzecz jasna od ich szerokości i długości). Teraz wystarczy podzielić tę wartość przez powierzchnię podłogi, na której masz zamiar położyć panele, aby otrzymać ilość potrzebnych paczek. Warto prześledzić to na przykładzie:

  1. Paczka paneli podłogowych o wymiarach 1260 x 190,5 mm starczy na pokrycie 2,1551 m2,
  2. Wymiary podłogi to 4 x 5 m, czyli 20 m2,
  3. 20/2,1551 = 9 paczek paneli.

Uwaga: to obliczenie pokazuje, ile paczek paneli pokryje podłogę „na styk”. Nie uwzględnia jednak tego, że w trakcie montażu konieczne będzie przycinanie paneli (np. przy rurach, nietypowych ścianach) lub część paneli ulegnie zniszczeniu w trakcie transportu czy układania.

Dlatego właśnie do powierzchni podłogi zwyczajowo dodaje się 10% naddatku, tak aby kupić bezpieczną liczbę opakowań paneli. W naszym przykładzie powierzchnia podłogi powinna więc wynosić 22 m2, co sprawia, że z 11 paczkami paneli możemy być pewni pomyślnego montażu.

O czym pamiętać oprócz ilości paneli?

Wiesz już, ile paczek paneli podłogowych będziesz potrzebował, ale zanim przystąpisz do montażu, dokonaj jeszcze jednego wyliczenia, które ułatwi Ci wykończenie podłogi: obliczenia ilości listew przypodłogowych. W tym celu: 

  1. Zmierz obwód pomieszczenia (czyli sumę boków), w którym będziesz potrzebował listew;
  2. Od wyniku odejmij szerokość otworów drzwiowych, przy których nie potrzeba listew, oraz mebli, które planujesz postawić przy ścianie. Dzięki temu otrzymasz wartość odpowiadającą realnej liczbie listew przypodłogowych;
  3. Podobnie jak w przypadku paneli dodaj do wyniku 10% naddatku, aby móc przycinać listwy bez obaw, że zabraknie Ci materiału.

Uzyskany wynik warto przeliczyć na milimetry, gdyż właśnie w tej jednostce podaje się długość listew przypodłogowych. Teraz wystarczy podzielić tę wartość przez wymiar konkretnej listwy, aby uzyskać niezbędną liczbę opakowań.

Podpowiadamy, jak w prosty sposób obliczyć ilość paneli potrzebną do ułożenia posadzki. Pamiętaj, jednak że zawsze należy zachować pewien zapas oraz wziąć pod uwagę nie tylko wymiary pomieszczenia, lecz także rozmiar samych paneli.

[Głosów:439    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here