Zdrowy i komfortowy sen jest bardzo ważny dla kilkuletniego dziecka – zarówno jeśli chodzi o jego codzienne samopoczucie, jak i prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. To właśnie dlatego tak istotne jest, by pierwsze łóżko dla malucha było odpowiednio dobrane do niego pod kątem ergonomii. Ale co właściwie rozumiemy pod pojęciem ergonomicznego łóżka? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Ergonomia łóżka, czyli co?
O ergonomii najczęściej mówi się w kontekście pracy – zazwyczaj biurowej, która wymaga utrzymywania określonej postawy przez kilka godzin dziennie. Często wspomina się o ergonomicznych biurkach, krzesłach czy akcesoriach umożliwiających ergonomicznie korzystać ze sprzętu komputerowego. Warto jednak pamiętać o tym, że pojęcie ergonomii możemy odnieść także do innych mebli – na przykład łóżek.
Sama ergonomia jest bowiem dziedziną nauki, która zajmuje się przystosowaniem różnego rodzaju produktów (nie tylko mebli, ale też maszyn czy narzędzi) do anatomicznych możliwości człowieka. Tym samym łóżkiem ergonomicznym możemy określić takie, które jest dostosowane do fizycznych potrzeb osoby w nim śpiącej.
Ergonomiczne łóżka podwójne i pojedyncze – na co zwrócić uwagę?
Jak zatem stwierdzić, czy dane łóżko jest ergonomiczne? W pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym, jaki model jest potrzeby – pojedynczy czy podwójny? Jak mówią eksperci ze sklepu Łóżkolandia: łóżka podwójne mogą być znakomitym rozwiązaniem dla rodzeństwa, ale tylko wtedy, gdy oboje dzieci ma do swoich posłań wygodny i łatwy – a w przypadku łóżek piętrowych także bezpieczny – dostęp.
Co z innymi cechami? Koniecznie należy zwrócić uwagę na wymiary. Zasadniczo przyjmuje się, że komfortowe łóżko to takie, które jest przynajmniej o około 20 cm dłuższe od wzrostu osoby w nim śpiącej. Jednak w przypadku rosnących szybko dzieci warto postawić na większe modele – np. o wymiarach 70×140, 80×160, a nawet 80×180. Ważne są także dodatkowe elementy, zwiększające bezpieczeństwo malucha – czyli przede wszystkim barierki. Powinny one być stabilne i wytrzymałe, pozbawione ostrych krawędzi, a zarazem odpowiednie wysokie: tak, by zapobiegać wypadnięciu z łóżka, ale też umożliwiać łatwe wchodzenie do niego i wychodzenie.
Łóżkolandia – łóżka potrójne, podwójne i pojedyncze. Co jeszcze jest ważne?
Chcesz kupić odpowiednie łóżko dla swojego dziecka? W takim razie polecamy wspomniany wcześniej sklep Łóżkolandia: łóżka potrójne, podwójne i pojedyncze to tylko część oferty tego sklepu internetowego. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że ergonomia łóżka jest ściśle związana nie tylko z samym meblem (jego konstrukcją, wymiarami czy materiałem, z jakiego je wykonano), ale też z materacem. Nie będziemy tu jednak udzielać dokładnych porad, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna, którą należy skonsultować ze specjalistą. Materac dla dziecka powinien być wykonany z odpowiednich materiałów, mieć właściwe wypełnienie i twardość dopasowaną do wagi malucha.
Materace dziecięce również można znaleźć w sklepie internetowym Łóżkolandia.