Śruby – konwersja norm ISO / DIN / PN

0
322
Śruby

W jaki sposób oznaczane są śruby? Czym jest konwersja norm? Dlaczego warto się tym zainteresować przed zakupem konkretnego elementu złącznego? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule.

Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy do lektury!

Śruby – normy ISO / DIN / PN

Śruby należą do elementów złącznych, których asortyment jest ogromny. I nie ma w tym żadnej przesady. Rodzajów śrub jest po prostu mnóstwo. Są zróżnicowane pod wieloma kątami – między innymi ze względu na długość, kształt łba czy rodzaj gwintu.

Wybierając konkretny produkt warto wziąć pod uwagę normy, jakie powinien on spełniać. To ważne, bo jest potwierdzeniem na to, że mamy do czynienia z bezpiecznym i dobrym jakościowo przedmiotem. To zaś ma wpływ na trwałość konstrukcji, która zostanie stworzona przy użyciu takich śrub.

Najbardziej popularną normą jest ISO. Ustala ją International Organization for Standarization, czyli Międzynarodowa Organizacyjna Normalizacyjna. Wśród ponad 160 państw, w których obowiązuje, jest m.in. Polska. Przykładem oznaczenia z tą normą jest „ISO 7412”.

Kolejną normą jest DIN. To standaryzacja ustalana przez Deutsches Institut fur Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny. W naszym kraju jest popularna z uwagi na częste kontakty handlowe z naszym zachodnim sąsiadem. Przykładem może tu być „DIN 960”.

Z kolei produkty, które są sprawdzane przez polskich specjalistów, są oznaczane jako PN. To norma, którą ustala Polski Komitet Normalizacyjny. W tym przypadku mówimy o opisie, prezentującym się następująco: „PN 82101”.

Przeczytaj także: https://www.geostrefa.pl/sruby-konwersja-norm-iso-din-pn/

Śruby – konwersja norm

Konwersja wymienionych wyżej norm to nic innego jak… ich przekształcenie. Jeden parametr jest zamieniany na inny. Dzięki temu, mimo różnych oznaczeń, klient może łatwo wybrać taki produkt, który będzie kompatybilny z innym.

Jak to działa w praktyce? Otóż pod kilkoma oznaczeniami może się kryć ten sam typ śruby. Przykładowo, „DIN 933”, „ISO 4017” oraz „PN 82105” prowadzą do zakupu śruby sześciokątnej z pełnym gwintem.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here