Zadbaj o podłogę w swoim domu – postaw na drewno

0
33357
podłoga

Budujesz dom lub urządzasz mieszkanie? Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na pokrycie podłóg? Oto nasze wskazówki!

Jak wybrać podłogę do domu?

Choć może się wydawać, że podłoga to nic wielkiego, może ona decydować o tym, jak ostatecznie będzie wyglądać wnętrze i jakie wrażenie będzie sprawiać. Drewno lub dywan dodadzą ciepła, za to kamień albo stylowe kafelki elegancji, z kolei wykładzina czy linoleum skojarzą się z przestrzeniami publicznymi, takimi jak szkoła czy przychodnia. Każde z nich można jednak wykorzystać w domu w różnych przestrzeniach. Tak, tak – nawet linoleum może znaleźć zastosowanie w nowoczesnym domu, w korytarzu, w kuchni lub w spiżarni. Dobór podłogi trzeba uzależnić od przeznaczenia pomieszczenia, a przede wszystkim stopnia wilgoci: niektóre rodzaje podłóg są szczególnie wrażliwe na wodę i zawilgocenie. Inne z kolei można odpowiednio zabezpieczyć i dostosować, by sprawdzały się w każdych warunkach. Jeśli chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe, również powinniśmy być uważni: tylko niektóre pokrycia są kompatybilne z takim rozwiązaniem. Jednym z takich uniwersalnych pokryć podłogi jest drewno, czy to w postaci parkietu czy desek.

Drewniana podłoga – ponadczasowa klasyka

Drewno to chyba najbardziej klasyczne pokrycie podłogi, które możemy spotkać w najróżniejszych wnętrzach. Zarówno w królewskich pałacach jak i bogatszych chatach chłopskich znajdziemy drewniane podłogi, będą się one jednak znacznie od siebie różnić. U książąt i królów spotkać można wymyślne wzory układane z różnokolorowych klepek ciętych pod wymiar, a u chłopów – proste, czasem ledwo co ociosane i powyginane od kurzu i wilgoci deski. Obecnie istnieje wiele rodzajów drewnianych podłóg – od długich, grubych i ciężkich desek, po mozaiki parkietowe, z których można układać ciekawe wzory. Gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami sytuuje się drewniany parkiet, czyli podłoga królująca we współcześnie budowanych mieszkaniach i domach. O jej popularności decyduje nie tylko niewygórowana cena, ale również ciepły wygląd, który nie narzuca wystroju wnętrza i pasuje do najróżniejszych stylów.

Oleje i lakiery – jak zabezpieczyć drewno?

W przypadku wyboru drewna na pokrycie podłogi niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie. Wszystkie deski i panele drewniane, które przeznaczone są do pokrycia podłóg są nasączane przez producentów odpowiednimi olejami – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę producenta desek podłogowych. Jednak nawet najlepszy olej nie ochroni parkietu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Może sprawić, że nie będzie wchłaniał wody, jednak szramy pozostawione po przesuwaniu ciężkich mebli albo jeżdżeniu na rolkach (kto ma dzieci, ten zrozumie) nie niszczą całej deski, a jedynie jej powierzchnię. Dlatego też koniecznie należy pokryć nową podłogę lakierem – nawet jeśli zostanie on zarysowany, dużo łatwiej odnowić podłogę lakierowaną, niż gołą. A poza tym lakier chroni też przed wilgocią i zmianami odkształceniami wywołanymi zmianami temperatur. Nie można z niego zrezygnować!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here