Zaliczka czy zadatek. Formy przedpłaty i różnice

0
79725
Zaliczka czy zadatek. Formy przedpłaty i różnice

Wymiana okien czy drzwi, a także wielu innych usług, które wykonuje się szczególnie, wtedy kiedy to wykonawca musi wykonać produkt na zamówienie klienta, czyli w chwili podpisywania umowy jeszcze go fizycznie nie posiada wiąże się z formami przedpłaty w ramach zabezpieczenia.

Bardzo ważną kwestią więc jest określenie czy dane pieniądze przed wykonaniem usługi są zaliczką czy zadatkiem. Oba określenia są bardzo podobne jednak znaczą zupełnie co innego. Każda z usług jest wykonywana w taki sposób, że niewywiązanie się jednej ze stron może mieć dość dotkliwe szkody dla drugiej, a co za tym idzie, dodatkowymi kosztami. Nic więc dziwnego, że obie strony chcą się przed tym odpowiednio zabezpieczyć i nie narażać się na dane koszty.

Przykładowo klient, który buduje dom i znajdzie wykonawcę, która w danym terminie nie zamontuje mu drzwi czy okien to nie dość, że uniemożliwi mu to dalsze prace być może innej opłaconej ekipy przez co straci nie tylko czas, ale koszty za niewywiązanie się z umowy, to jeszcze opóźni to czas skończenia całego projektu.

Wykonawca natomiast produkując na życzenie klienta np niestandardowe zamówienie nie będzie miał co zrobić z produktem, którego nikt prawdopodobnie nie kupi. Więc forma przedpłaty jest jak najbardziej wskazana i daje jakiekolwiek zabezpieczenie.

Zaliczka

Zaliczka jest bardzo popularną formą przedpłaty, jaką stosuje bardzo wiele firm. Przede wszystkim wpłacając zaliczkę nie musimy się martwić, że ona przepadnie po wykonaniu usługi według umowy, bo wszystkie pieniądze z zaliczki są wliczone w cenę usługi.

Natomiast jeśli umowa zostaje rozwiązana, a dzieje się to za zgodą jednej i drugiej strony to wszystkie wpłacone pieniądze w tym także wyżej wspomniana forma przedpłaty, jaką jest zaliczka, również zostaje zwracana osobie, która ją wpłaciła.

Jeśli natomiast umowę rozwiąże wykonawca usługi, czyli najprawdopodobniej osoba lub firma, która pobrała daną zaliczkę to jest ona zmuszona według prawa oddać zaliczkę.
Natomiast jeśli umowę zrywa osoba, która dała zaliczkę to może ona domagać się zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Zadatek

Zadatek za okna czy drzwi, a także wszelkie inne usługi jest bardzo powszechną formą przedpłaty jako zabezpieczenia. Przedpłata jest stosowana szczególnie, wtedy kiedy obie strony poprzez niewywiązanie się jednej ze stron z umowy może wygenerować dodatkowe koszty. Jednak od wyżej wspomnianej zaliczki, zadatek ma pewne różnice określane przez prawo.

Jeśli umowa jest zrywana za zgodą wykonawcy usługi, czyli jakiejś firmy lub osoby z klientem to wszystkie świadczenia są zwracane w tym także ów zadatek. Kluczem tutaj jest, aby umowa była zrywana za zgodą jednej i drugiej strony.

Zadatek jest również wliczany w cenę usługi, ale tylko wówczas, wtedy kiedy usługa zostanie wykonana należycie i prawidłowo. Jeśli klient się rozmyśli i postanowi zerwać umowę z wykonawcą, bo np. znalazł lepszą ofertę lub po prostu się rozmyślił to zadatek pozostaje w kieszeni wykonawcy usługi i klient nie może domagać się jego zwrotu, mimo że usługa nie została wykonana.

Jeśli natomiast wykonawca się rozmyśli bądź nie wywiąże się z terminu określającego w umowie przez co klient może ponieść dodatkowe koszty i wiele innych nieprzyjemności to klient może domagać się nie tylko zwrotu zadatku, ale także podwójnej jego wysokości jako rekompensatę.

Jak widać jedna i druga forma przedpłaty jest przewidziana w kodeksie cywilnym i są określone dokładne wytyczne, które uniemożliwiają oszustwa i tego typu rzeczy, które mogą stać się problemowe i sporne.

Bardzo ważne jest określenie w umowie więc co jest wpłacane, bo te same pieniądze możemy inaczej w umowie określić i szczególne różnice zobaczymy przy rezygnacji z umowy jednej lub drugiej strony. Jest to bardzo ważna kwestia, bo możemy stracić nasze pieniądze nie doczytując czy pieniądze, które wpłacamy czy otrzymujemy są zadatkiem czy zaliczką. Tym bardziej że ta forma przedpłaty jest bardzo powszechną formą zabezpieczenia, którą obecnie stosuje bardzo wiele firm usługowych dostępnych na rynku.

[Głosów:6    Średnia:3.8/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here