Pomysły na okno dachowe – przegląd najciekawszych i polecanych rozwiązań

0
320
Pomysły na okno dachowe

Okno dachowe to ważny element w aranżacji wielu pomieszczeń. Dodają im uroku, poprawiają poziom nasłonecznienia oraz świetnie wkomponowują się w najmodniejsze style aranżacyjne. Wśród oferowanych typów okien dachowych znajdziesz kilka wersji, o odmiennym sposobie zamykania, konstrukcji i funkcjonalności. Ponieważ nie istnieje jedno rozwiązanie, które zadowoliłoby wszystkich odbiorców, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dedykowany temu zagadnieniu. Z jego lektury dowiesz się jakie rodzaje okien dachowych warto rozważyć w swoich wnętrzach oraz jakie możliwości uzyskasz dzięki ich montażowi. 

Okna dachowe i ich rodzaje – najważniejsze funkcje oraz kwestie estetyczne 

Pierwszym typem chętnie wybieranych okien dachowych są zwykłe okna nazywane uchylno-klapowymi. Ich skrzydło jest otwierane za pomocą prostych i wysoce stabilnych siłowników. Możesz uchylać je ku dołowi i górze. Okna otwierają się bezpiecznie i powoli, bez najmniejszego zagrożenia uderzenia w głowę. 

Świetliki to rodzaje okien odpowiedzialnych za wprowadzanie dużej porcji światła do wnętrza pomieszczeń. Często stosowane są nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej lub innych miejscach. Konstrukcja typowego świetlika umożliwia jego otwieranie oraz zamykanie za pomocą prostego mechanizmu.

Okiennice ze skrzydłami otwieranymi w kierunku lewym lub prawym – podobnie jak w konwencjonalnych oknach – to kolejne polecane rozwiązanie. Okna dachowe skonstruowane w ten sposób są często wybierane z uwagi na ich łatwą obsługę. Niestety, często też mylone są z włazami dachowymi, o których opowiemy poniżej. 

Okna dachowe do zadań specjalnych – jakie wybrać, by trafić? 

Mniej standardowym wyborem, jednak bardzo atrakcyjnym i wartym rozważenia, jest zakup okien dachowych obrotowych. Propozycja tak jest bardzo ciekawa zarówno z uwagi na wysoką funkcjonalność i praktyczne zastosowanie, jak i ze względu na dużą wartość aranżacyjną. Okna obrotowe można swobodnie obracać o 180 stopni. Najczęściej klamka ulokowana jest na dolnej części ramy, co umożliwia bezproblemowe sterowanie ich ustawieniem. 

Lukarny to wysoce estetyczne okna, które umieszcza się w specjalnych nadbudówkach dachowych. Zadaniem tego okna jest poprawa nasłonecznienia pomieszczania oraz urozmaicenie bryły całego budynku. Lukarny są szczególnie estetyczne, jeśli spojrzysz na nie z zewnątrz. Będą stanowić ozdobę całego domu, przyciągając wzrok przechodniów i rozbudzają ich ciekawość.

Wyłazy dachowe to specjalny typ okien, który pozwoli Ci nie tylko cieszyć się dużą ilością światła wewnątrz, ale również swobodnie wychodzić na powierzchnię dachu. Wyłazy stosuje się w pomieszczeniach różnych typów, jednak szczególnie tych, w których domownicy nie będą narażeni na zwiększone temperatury. Są to przede wszystkim klatki schodowe, korytarze, pomieszczania gospodarcze.

Warto przy tym podkreślić, że typowy wyłaz dachowy nie różni się zbytnio od zwykłego okna dachowego, z którym może być z łatwością pomylony. Ponieważ zastosowanie wyłazów staje się coraz popularniejsze, wiele firm decyduje się na wdrożenie ich w swojej produkcji. Polecamy pod tym względem wyłazy dachowe Fakro, oferującego produkty o dowolnym rozmiarze, dostosowane do możliwości montażowych w Twoim dachu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here