Obraz jak dzieło sztuki – profesjonalna oprawa obrazów

0
2860
Obraz jak dzieło sztuki - profesjonalna oprawa obrazów

Obraz, zdjęcie, a może grafika lub rysunek dziecka? Każde małe i duże dzieło sztuki wymaga zwieńczenia w postaci dobrze dobranej ramy, ponieważ obraz nieoprawiony w ramy to obraz niedokończony. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że profesjonalna oprawa obrazów wymaga nie tylko zmysłu estetycznego, ale i doświadczenia.

Jak dobrać ramę do stylu malarstwa lub rysunku? Jak oprawić cenną dla pamiątkę lub rodzinny skarb tak, żeby rama nie przyćmiła tego, co najważniejsze – samego obrazu? Sztuka oprawy obrazów mówi, że rama powinna wydobyć z obrazu to, co najcenniejsze i najbardziej wartościowe np. tematykę, kolorystykę, fakturę. Powinna pozwolić na swobodną kontemplację i podziwianie dzieła sztuki.

Są różne rodzaje ram. Ze względu na styl skromne, neutralne, nie wybijające się i te bogato zdobione, stylizowane, zdobione ornamentami, złote, srebrne lub drewniane. Te pierwsze polecane są do oprawy obrazów w nowoczesnym stylu, zdjęć i grafik, te drugie do oprawy obrazów klasycznych. Dobierając ramę do dzieła sztuki trzeba myśleć kompleksowo – również o kolorze ściany, którą będzie zdobił obraz oraz ogólnym wystroju wnętrza. Obrazy klasyczne oprawione w ozdobne, szerokie ramy świetnie wyglądać będą na ścianach pomalowanych na ciemne kolory. Obrazy sztuki nowoczesnej lepiej prezentować się będą jasnym tle, w cieńszej, skromniejszej ramie.

Jak oprawić obraz przedstawiający krajobraz, portret, sceny batalistyczne i historyczne postacie, a jak dzieła sztuki współczesnej, często abstrakcyjnej? Pejzaże i krajobrazy najlepiej wyglądają oprawione w złocone, profilowane ramy, często szerokie ramy. Dotyczy to zarówno dużych obrazów olejnych, jak i małych pejzaży – te drugie dzięki szerokim ramom sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Jeśli chodzi o sztukę nowoczesną, rama obrazu nie powinna rzucać się w oczy. Oprawa obrazów powinna być jak najprostsza, w neutralnym kolorze.

W sklepach z ramami można zakupić ramy aluminiowe, drewniane, antyramy, passe partout. Ramy zazwyczaj dostępne są w wielu wzorach, profilach oraz bogatej kolorystyce. Niedoświadczonej osobie tak szeroki wybór może sprawić trudność w wyborze odpowiedniej ramy, dlatego najlepiej powierzyć oprawę obrazów profesjonalnej firmie. Decydując się na oprawę drogocennego lub drogiego naszemu sercu działa sztuki warto poszukać usługodawcy, który będzie w stanie profesjonalnie doradzić oraz przedstawić portfolio. Takie firmy zazwyczaj mają również doświadczenie w oprawianiu nie tylko obrazów, ale i dyplomów, certyfikatów, a nawet luster.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here