Urządzając pokój dla małego dziecka, jednym z podstawowych elementów wystroju będzie biurko. To właśnie przy nim, dziecko w okresie szkolnym będzie mogło swobodnie odrabiać lekcje, rysować lub malować. Biurko jakie kupisz powinno zostać odpowiednio dostosowane do wzrostu i wieku pociechy. Pamiętaj, że to przede wszystkim Twoja pociecha powinna czuć się przy nim dobrze. Odpowiednio ustawione, będzie miało wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie pociechy. Jakie biurko do pokoju dziecięcego wybrać i dlaczego? Dowiesz się niżej.

Jak już wiesz, wygospodarowane miejsce do nauki w pokoju dziecka jest bardzo ważne. Dlatego też, głównymi elementami, które zdecydowanie powinny zagościć w pokoju są krzesło i biurko. Ważne jest umiejscowienie mebli, można ustawić je pod oknem, aby w czasie nauki nasza pociecha mogła uspokoić wzrok patrząc na zieleń i aby mogło jak najdłużej korzystać z naturalnego światła dziennego. Zdecydowanie nie stawiaj biurka tyłem do okna, da to bardzo nieprzyjemny efekt, jeżeli na blacie znajduje się komputer do nauki, światło będzie odbijać się od jego monitora.

Na co zwrócić uwagę wybierając biurko dla dziecka?

Wygodnym rozwiązaniem jest kupno biurka dla dzieci, w którym blat znajduje się pod kątem 30 stopni. Takie ułożenie zapewni użytkownikowi możliwość wygodnego pisania i rysowania. Dodatkowo ważne są szufladki, półki i schowki, w środku będzie można schować zeszyty, przybory szkolne i inne skarby należące do dziecka.

dziecko odrabiające lekcje

Dopasowanie do wzrostu

Biurko dla dziecka najczęściej kupowane jest wówczas, kiedy pociecha idzie do szkoły. Wzrost statystycznego 6-latka to zazwyczaj od 113 do 130 cm. W takich przypadkach optymalna wysokość biurka do odrabiania lekcji to 55 cm. Większość dostępnych modeli posiada również opcję regulacji, co znacznie ułatwia dostosowanie wysokości do użytkownika. Podane wymiary są przykładowe, nie możesz zapomnieć, że najlepszy efekt uzyskasz dostosowując jego wysokość do swojej pociechy. Ważnym jest aby podczas siedzenia zachować odpowiednią postawę, plecy powinny być proste, ręce swobodnie oparte o blat a nogi o podłogę. Taka postawa zapewni użytkownikowi wygodną pozycję podczas odrabiania lekcji a dodatkowo, sprzyjać będzie jego kręgosłupowi.

biurko dostosowane do wzrostu dziecka

Szerokość i długość blatu

Wielkość blatu powinna zostać dostosowana do przestrzeni pomieszczenia. Jeżeli pokój jest mały, z całą pewnością nie zdecydujesz się na duże biurko zajmujące całą wolną przestrzeń. Oprócz miejsca do nauki, nasza pociecha powinna również posiadać kąt, w którym będzie mogła swobodnie się pobawić.

Dodatkowym wyznacznikiem tego jak długie i szerokie powinno być biurko, jest zasięg rąk, dziecko siedząc na krześle powinno mieć dostęp do wszystkich krawędzi, to zapewni komfort podczas odrabiania lekcji. Standardowe wymiary biurka to 80×180 cm, można również wykonać mebel na zamówienie i dostosować go do własnych oczekiwań.

Aranżacja pomieszczenia

Dostosowanie biurka do aranżacji to kolejny punkt, który musisz wziąć pod uwagę. Tutaj duże znaczenie będzie miał kolor i typ. Jeżeli pomieszczenie jest przestronne i słoneczne, możesz zdecydować się na postawienie ciemniejszych mebli, jeżeli natomiast mamy do czynienia z małym pokoikiem, zdecydowanie lepiej będzie kupić mebel w jasnym odcieniu. Pamiętaj aby zanadto nie przytłaczać wnętrza, ma być ono wesołe i pełne radości jest to przecież pokój dziecka.

Biurka narożne czy zwykłe?

Jeżeli do dyspozycji masz nieco więcej miejsca, możesz zdecydować się na kupno modelu narożnego. Wszystko zależy od tego jaki masz plan na całą przestrzeń. Biurka narożne dostępne są w wielu wersjach, możesz zdecydować się na opcję z szafkami i półkami lub bez a także z półką na monitor i miejscem na klawiaturę. W sklepach meblowych znajdziesz modele przeznaczone tylko i wyłącznie do nauki, jak również specjalnie wyprofilowane pod komputer stacjonarny – decyzja należy do Ciebie i oczywiście do Twojej pociechy.

Do sklepu wybierz się z dzieckiem!

Zdecydowanie jedna z ważniejszych kwestii. Do sklepu meblowego, po biurko dla swojej pociechy powinieneś wybrać się właśnie z nią! Pamiętaj, że mebel ma przede wszystkim spełniać oczekiwania osoby, która przy nim zasiądzie. Wybierz krzesło i biurko, poproś swojego urwisa aby przy nim usiadł i sprawdził czy jest mu wygodnie. Niech sam zdecyduje czy wybrane meble mu się podobają, wyrazi swoje plany i pokaże, który mebel najbardziej mu się podoba – oczywiście wszystko w miarę zdrowego rozsądku.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Jak zostało wspomniane, najlepiej postawić mebel na przeciwko okna z uwagi na padające światło dzienne. Zadbaj również aby na biurku znalazła się lampka zapewniająca odpowiednie oświetlenie wieczorem, to podstawowy element o którym nie możesz zapomnieć.

Wybierając biurko dla dziecka, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Zakupiony mebel powinien być dostosowany przede wszystkim do Twojej pociechy i należycie spełniać wszystkie swoje funkcje. Pamiętaj, że wybrany mebel musi trafić w gusta dziecka, to przecież w jego pokoju będzie stał i to przy nim Twoja pociecha codziennie odrabiać będzie lekcje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here