Firany na metry – sposób na aranżację okna

0
2750

Firany na metry są nie tylko najtańszą, ale również dającą najwięcej możliwości metodą aranżacji okna. Tak naprawdę, jedyną ich wadą jest to, że wybór firan na metry jest tak duży, że nie wiadomo, na które się zdecydować.

Firany na metry od zawsze cieszyły się w Polsce uznaniem. Podczas gdy na zachodzie najczęściej kupuje się gotowe firanki, nierzadko w całych kompletach z zasłonami, w Polsce nadal wybiera się firany w metrażu, bo dają nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych.

Do bardzo ważnych zalet firan na metry należy to, że pozwalają na idealne dopasowanie firan do okna – nawet jeśli mamy do czynienia z nietypowym rozmiarem okna, kształtem czy przeszkleniami na całą ścianę.  Firany na metry można też dopasować do wykorzystywanego sposobu zawieszania firanki. Jeśli mamy karnisz z żabkami, wystarczy firankę ręcznie zmarszczyć bądź przyszyć taśmę marszczącą. Jeśli chcemy wygodnie zawieszać ją na drążku, zlecić wszycie kółeczek, tunelu bądź przelotek. Z firan na metry możesz zrobić dokładnie taką dekorację, jaką chcesz!

Jak zaaranżować okno z pomocą firan na metry?

Podstawową kwestią w projektowaniu dekoracji okna jest funkcjonalność. Zanim zatem zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie aranżacyjne przemyśl następujące kwestie:

  • Strony świata na jakie wychodzi okno – jeśli na południe lub wschód możesz pozwolić sobie na gęstsze, mniej prześwitujące firany ze wzorem. Jeśli na północ, musisz wybrać firany lekkie i bez nadmiernych marszczeń czy upięć, bo zablokujesz za dużo światła w pomieszczeniu.
  • Poziom przepuszczalności dla wzroku – jeśli masz bardzo blisko sąsiadów, mieszkasz na parterze, wybierz materiał, który zapewni ci prywatność. Duże, żakardowe wzory, gęsty splot, mleczny kolor tkaniny sprawdzą się tu najlepiej. Na aranżację w postaci fantazyjnych upięć, które odsłaniają część okna może pozwolić sobie wtedy, kiedy nie zależy ci na ochronie prywatności aż tak bardzo.
  • Sposób użytkowania okna – jeśli często je otwierasz, wybierz firany, które nie będą przeszkadzać – firany makarony, wysoko upięte odsłaniające klamkę czy dzielone, by łatwo było sięgnąć między dwie warstwy materiału.

Kiedy ustalisz już jaką formę może mieć twoja aranżacja okna i z jakich materiałów możesz wybierać, można przystąpić do projektowania aranżacji okna.

Firany na metry – aranżacyjne możliwości

Długie firany ze wzorem poziomym

Jedne z najmodniejszych firan, które dodatkowo pozwalają optycznie poszerzyć i powiększyć pomieszczenie. Przez całą szerokość firany biegnie poziomy pas z aplikacją dekoracyjną (nadruk, haft). Firany te często są dostępne również w wersji krótkiej, dzięki czemu w łatwy sposób można stworzyć komplet firan do salonu idealnych kiedy mamy np. okno balkonowe. To modna, łatwa w wykonaniu i jednocześnie bardzo tania aranżacja okna.

Firany asymetrycznie upinane

Marszczenia, podwiązywania – to wszystko sprawia, że aby firana pięknie się prezentowała, potrzebujemy sporej ilości materiału. Zakup firany w metrażu i uszycie takiej firanki na zamówienie jest zazwyczaj tańszy niż zakup gotowej firany, a do tego pozwala na idealne dopasowanie firany do wymiarów naszego okna.

Bogatą ofertę firan na metry znajdziesz w sklepie internetowym firaneo.pl/firany-na-metry

Czy już wiesz na jaką aranżację okna się zdecydujesz?

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here