Firanki do każdego pomieszczenia

0
1027

W dawnych czasach w domach nie było firanek i zasłon. Pojawiły się one dopiero wraz wynalazkiem tkanin i chęcią przystrajania okien w domach ludzi najbogatszych. Natomiast w rodzinach chłopskich jeszcze sto lat temu w oknach wisiały firanki wykonane z bibuły.

Te czasy minęły i szybko nastała moda na cienkie materiałowe firanki. Dziś wybór rodzaju firanek jest nieograniczony i każdy może kupić ozdobną tkaninę na firankę i uszyć zasłonę na okno. Możliwy jest także zakup gotowych firanek do domu, które wystarczy tylko zawiesić w oknie.

Firanki w oknie nie tylko osłaniają przed owadami w porze letniej, czy też zasłaniają okno dając więcej prywatności, lecz przede wszystkim stanowią element ozdobny okna, jak i całego pomieszczenia.

Firanki wykonywane są z różnych materiałów, lecz zawsze są to cienkie materiały. Do najbardziej popularnych materiałów na firanki należy woal, który jest lekką i lejącą tkaniną i sprawdza się w każdej sytuacji. Innym popularnym materiałem na firanki jest żakard. Jest to splot nitek przypominający siatkę. Firanki z tego materiału są cienkie, a jednocześnie zasłaniają wnętrze pomieszczenia. Innym materiałem na firanki jest organza, to przejrzysty i błyszczący materiał. Firanki z tego materiału mogą być zupełnie gładkie, albo posiadać nadruk, czy też być haftowane.

Dziś firanki zdobią okna we wszystkich pomieszczeniach. Znajdują się w salonie, w sypialni, w kuchni, a nawet w łazience. Firanki do salonu różnią się od firanki do łazienki, czy firanki do kuchni. I choć współcześnie rolety w oknie także są popularne, lecz nigdy roleta, czy żaluzja nie zastąpi firanki, która w oknie prezentuje się elegancko i dodaje szyku całemu pomieszczeniu tym bardziej, gdy wykonana jest z dobrego materiału.

Firanki są to takie elementy wystroju, które pasują do każdej aranżacji pomieszczeń. Dziś w sklepach każdy może nabyć wymarzone przez siebie firanki, bo wybór tego asortymentu jest ogromny. Można kupić gotowe firanki lub firanki na metry. Ważne przy zakupie jest tylko to, aby dokładnie znać wymiar okna i dysponować wiedzą, jaką szerokość i długość powinny mieć firanki. Upinanie firanek w oknie też nie stwarza problemu, gdyż do firanek doszywane są specjalne taśmy, które ułatwiają marszczenie i upinanie firanek na gzymsie w oknie.

Współcześnie można kupić także firanki panelowe, które pełnią rolę osłony w oknie. Firanki panelowe są do nabycia w różnych kolorach i często posiadają bogate zdobienie. Firanki takie sprawdzą się w kuchni, jak również w łazience lub w pokoju dziecinnym.

Firanki

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem kasandra.com.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here