Pełne deskowanie a membrana dachowa — duet idealny?

0
277
membrany dachowe

Właściwości izolacji termicznej dachu zależą od odpowiednio dobranych materiałów. Aby jednak odprowadzanie wilgoci było skuteczne, a w zakamarkach dachowych nie zaczęła rozwijać się groźna dla zdrowia pleśń — potrzebne są membrany dachowe odpowiedniej jakości. Tego rodzaju rozwiązania stosuje się także na dachy z pełnym deskowaniem. Co więcej, membrana jest nawet pożądana, gdyż skutecznie przepuszcza parę wodną.

Czy membrana faktycznie jest konieczna?

Odpowiednia membrana na dach deskowany to inwestycja na lata, która skutecznie przeciwdziała gromadzeniu się wilgoci w warstwach ocieplenia dachowego, nie dopuszcza do tego, by woda zatrzymywała się w szczelinach między deskami oraz blokuje rozwój pleśni. Wybierając odpowiednią membranę wysokoprzepuszczalną, unikniemy więc dodatkowych kosztów, jakie wiązałyby się z wymianą wszystkiego, co zdążyło zawilgotnieć oraz miejsc, gdzie już rozwinęła się pleśń.

Membrana na pełne deskowanie — cechy

Nie bez powodu dokonując wyboru membrany na dach, a zwłaszcza taki, który jest dachem z pełnym deskowaniem, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej jakość. Po pierwsze powinna to być membrana o jak największym stopniu paroprzepuszczalności. Szczególnie istotne są jej grubość oraz elastyczność. Całość natomiast dopełnia rodzaj włókien, z jakich została wykonana. Najlepszej jakości membrany dachowe zapewniają ochronę przez długie lata, znakomite odprowadzania pary wodnej i są praktycznie niezniszczalne. Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić, czy producent zadeklarował, żedana membrana jest przeznaczona do montażu w przypadku pełnego deskowania.

Membrana na dach deskowany — podsumowanie

Na rynku są obecnie dostępne membrany dachowe różnego przekroju. Bez problemu więc znajdziemy taką, która znajdzie zastosowanie w przypadku dachu deskowanego. Jakiekolwiek obawy, wynikające z instalacji membrany, są związane nie tyle z możliwością jej faktycznego uszkodzenia przez wypustki czy drzazgi w drewnie, ale raczej z samego wyboru materiału. Membrany dachowe niskoparoprzepuszczalne w skrajnie niskiej cenie to zazwyczaj membrany kiepskiej jakości, które po prostu nie nadają się do jakiegokolwiek montażu. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaj membrany. Powinna być paroprzepuszczalna oraz gruba. Tym samym gwarantować dobrą przepuszczalność pary wodnej, wytrzymałość na rozerwanie, trwałość, ochronę dachu oraz odporność na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here