Koszt aranżacji nowej kuchni – ile kosztuje kuchnia?

0
2886

Na koszt aranżacji kuchni składa się wiele wydatków. Jedne są konieczne – np. meble, a inne opcjonalne, np. zmywarki do zabudowy. Zobacz, ile kosztuje urządzenie nowej kuchni. Cena będzie zależała od metrażu.

Kuchnia kuchni nierówna. Ostateczny koszt aranżacji wraz z całym wyposażeniem jest zależny od wielkości kuchni. Inaczej koszty te będą wyglądały w przypadku maleńkich kuchni w blokach, a inaczej w przypadku kuchni z jadalniami w jednorodzinnym budownictwie. Kuchnię o powierzchni ok. 5 metrów kwadratowych można zaaranżować w podstawowej wersji nawet za 10-15 tys. Kuchnia o powierzchni 20 metrów kwadratowych może kosztować 20-40 tys. zł, a nawet więcej. Sporo zapłacisz za meble na wymiar i sprzęty takie jak zmywarki do zabudowy oraz inne urządzenia. Kuchnia z meblami i sprzętami wolnostojącymi będzie dużo tańsza.

Meble kuchenne

Podstawowym zakupem zawsze są meble, a widełki cenowe bywają w tym przypadku naprawdę zdumiewające. Zasadniczy zestaw tanich mebli do skręcenia można kupić za zaledwie 500 zł, ale za pełną zabudowę trzeba zapłacić ok. 5-10 tys. złotych. Wpływ na ostateczny koszt ma rodzaj wybranych materiałów i stopień skomplikowania projektu Całkowicie inaczej będą liczone proste meble do postawienia na długiej ścianie, a inaczej zestaw z szafkami rogowymi i konstruowany pod niestandardowe wymiary pomieszczenia. Coraz więcej osób decyduje się na zamówienie mebli na wymiar, ale to pociąga za sobą konieczność zakupu urządzeń AGD do zabudowy.

Sprzęty AGD

Za standardową lodówkę trzeba zapłacić ok. 1500-2500 zł. Mikrofalówka to koszt ok. 500 zł, płyta gazowa z piekarnikiem kosztuje 2200 zł, natomiast zmywarki do zabudowy to koszt przynajmniej 1300 zł. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe urządzenia takie jak robot wielofunkcyjny (1000 zł), ekspres do kawy (600 zł). Razem trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu minimum 7000 zł, ale zdecydowanie częściej jest to znacznie więcej.

Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj wybieramy częściej sprzęty do wmontowania w meble, np. zmywarki do zabudowy (do porównania na stronie https://7agd.pl/zmywarki-do-zabudowy), wtedy trzeba się liczyć z większymi wydatkami.

Wybór taniego sprzętu z pewnością pozwoli urządzić kuchnię szybko, ale jeśli wybierzesz ten z górnej półki, to Twoja kuchnia będzie wyglądała lepiej i będzie też solidniejsza.

Dekoracje, oświetlenie i materiały wykończeniowe

Kuchnię można urządzić budżetowo lub na wysokim poziomie. Jest ogromna różnica między kuchnią, w której blaty i parapety wykonano z indyjskiego białego granitu, a taką, w której te elementy są plastikowe i sprowadzane z Chin. Zwykły granitowy parapet może kosztować nawet 1000 zł, a razem z blatami kilka tysięcy złotych. Na podłodze w Twojej kuchni mogą się znaleźć tanie panele za 30 zł za metr kwadratowy lub piękne płytki za 100 zł za metr. Przy suficie może wisieć tania lampa z Ikei lub designerska lampa za dwa tysiące złotych. Wyższy standard widać gołym okiem, ale niestety trzeba przeznaczyć na niego dużo więcej pieniędzy.

Każdy materiał wykończeniowy do kuchni można kupić w taniej wersji i w wersji luksusowej o przedłużonej trwałości. Ostatecznie wybór jest zależny nie tylko od gustu, ale też od możliwości portfela. Przeliczmy podstawowe wydatki na zaaranżowanie kuchni o powierzchni 10 metrów kwadratowych i wymiarach 2,5 m x 2,5 m. Na gładzie trzeba wydać 750 zł, 250 zł to malowanie. Płytki podłogowe + klej to 800 zł, duże okno to koszt 2200 zł, lampa i kinkiet razem kosztują 580 zł, drzwi z framugą i klamką 900 zł, a szkło na ścianę 500 zł. Razem daje to prawie 6000 zł, bez mebli (drugie tyle) i bez sprzętów AGD o wartości 9000 tys. zł. Łącznie koszt aranżacji takiej kuchni to 21 tys. złotych.

Każdy sprzęt kuchenny ma znaczenie. Nie ma AGD mniej i bardziej potrzebnego. To, w co zainwestujesz już na etapie aranżowania nowej kuchni, będzie Ci dobrze służyło przez długi czas. Warto rozsądnie pochodzić do kwestii zakupów i wybierać rozwiązania funkcjonalne oraz estetyczne. Zmywarki do zabudowy, meble na wymiar, ciekawe regulowane oświetlenie, szybko zmywalne i trwałe blaty kuchenne – wartość tych elementów docenisz dopiero wtedy, kiedy zaczniesz korzystać ze swojej nowej kuchni. Oszczędności mogą się szybko okazać bardzo złym rozwiązaniem, bo poszczególne rzeczy zaczną się psuć, a naprawy będą nie tylko drogie, ale też czasochłonne. Niekiedy potrzeba będzie też bardzo poważnych przeróbek, a nawet zniszczenia jednego elementu, żeby dostać się do innego.

Urządź swoją kuchnię z najlepszymi sprzętami AGD. Porównaj je na portalu 7AGD i wybierz mądrze.

[Głosów:4    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here