Jak pielęgnować parapety z kamienia?

0
3791
Jak pielęgnować parapety z kamienia

Są wyjątkową ozdobą okna i wnętrza, uzupełnieniem aranżacji w stylu nowoczesnym, klasycznym, angielskim i eklektycznym. Jeżeli planujesz parapet z kamienia w swoim mieszkaniu, musisz wcześniej poznać zasady ich pielęgnacji. Aby zachowały swój efektowny wygląd, trzeba o niego odpowiednio dbać, czyścić i konserwować. W przeciwnym razie stracą swój naturalny piękny urok.

Parapety z kamienia są droższe niż te wykonane z materiałów syntetycznych. Jednocześnie jednak są bardziej trwałe i wytrzymałe, są inwestycją na długie lata, jednak tylko wtedy, kiedy będą przez nas właściwie konserwowane. Wykonaniem parapetów z kamienia zajmuje się m.in. kamieniarstwo w Szczecinie specjalizujące się w wyrobach granitowych. Mogą mieć one zarówno jasny kolor, który świetnie prezentuje się we wnętrzach chłodnych i minimalistycznych, jak też ciemne idealne dla nowoczesnych aranżacji urządzonych w oparciu o kontrasty.

Impregnacja i czyszczenie

Kamień powinien zostać dobrze oczyszczony oraz zaimpregnowany już na etapie jego obróbki. Kamieniarstwo w Szczecinie uwzględnia te czynności przy realizacji zamówienia. Ofertę profesjonalnego i tym samym solidnego wykonanie parapetów z kamienia znajdziemy m.in. na stronie Nagrobki.info.pl, firmy która zajmuje się produkcją wyrobów granitowych.

Ważne jest, aby parapety miały odpowiednio zabezpieczone krawędzie, szczególnie jeżeli planujemy ich montaż na zewnątrz. Trzeba ponadto zwrócić uwagę na jakość montażu. Wszelkie wady konstrukcji mogą niekorzystnie wpłynąć trwałość i estetyczny wygląd kamienia.

Kiedy już parapet z kamienia zostanie zamontowany w Twoim domu, to musisz pamiętać, aby regularnie czyścić go i zabezpieczać odpowiednimi preparatami przed uszkodzeniami i wpływem czynników zewnętrznych. Jest to podstawa zachowania unikalnego wyglądu kamienia, który jest narażony na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych. Na co dzień kamień możesz czyścić wilgotną ściereczką bez żadnych środków chemicznych. Nie używaj płynu do mycia naczyń i mleczek, które mogą zniszczyć jego powierzchnię. Nie narażaj go na długotrwały kontakt z jakimikolwiek płynami, szczególnie tymi, które zawierają kwasy.

Korzystając z usług kamieniarstwa w Szczecinie, warto przy zakupie parapetu z kamienia poprosić o wskazówki dotyczące jego konserwacji. Na rynku są dostępne specjalne preparaty do tego celu i warto jest z nich skorzystać, rezygnując z domowych sposobów, które nie tylko są mało skuteczne, ale też niszczą naturalny kamień.

Dlaczego impregnacja jest tak ważna?

Niektórzy z niej rezygnują, twierdząc, że kamień jest tworzywem na tyle solidnym i odpornym na uszkodzenia, że nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. W konsekwencji zmuszeni są po upływie stosunkowo krótkiego czasu zaakceptować już nieestetyczny wygląd zniszczonego parapetu lub wymienić go na nowy.

Impregnację należy powtarzać dwa razy w roku, nie można o niej zapominać przede wszystkim przy parapetach zewnętrznych. Impregnat chroni kamień przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – wodą, niskimi temperaturami oraz promieniowaniem UV. Jeżeli zauważysz, że na jego powierzchni pojawiły się rysy, do ich usunięcia wykorzystaj specjalną pastę polerską. W przypadku głębszych uszkodzeń, jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie powierzchni estetycznego wyglądu będzie ponowne szlifowanie powierzchni.

Parapety z kamienia mogą zdobić Twoje mieszkanie i zewnętrzną część okna przez długie lata, jednak nie możesz zapominać o ich regularnym czyszczeniu i impregnacji. Nie potrzebują wiele, aby zachować swoją dobrą kondycję – czysta woda i impregnat to wszystko, co będzie Ci potrzebne.

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here