Zalety rur z tworzywa sztucznego

0
1575
Zalety rur z tworzywa sztucznego

Rury z tworzywa sztucznego cieszą się obecnie sporą popularnością. Wysokiej klasy sieci preizolowane stały się już niemal standardem, konkurując w dużej mierze jedynie z tradycyjnymi rurami miedzianymi (z uwagi na fakt, że rury stalowe, niegdyś często spotykane, obecnie są rzadkości). Mimo to niektóre osoby mogą mieć jeszcze odnośnie do nich pewne wątpliwości. W takim razie jakie są zalety rur z tworzywa sztucznego?

Lekkość i łatwość w montażu

Każdy, komu zdarzyło się dźwigać przedmioty stalowe z pewnością zdaje sobie sprawę z dużej wagi tego materiału. Miedź jest znacznie lżejsza, ale wciąż ciężko uznać ją za bardzo łatwą i wygodną w transporcie. Inaczej jest w przypadku rur z tworzyw sztucznych, które mogą być bardzo lekkie i poręczne, nie tracąc przy tym pozytywnych właściwości.

Lekka waga sprawia, że przenoszenie ich z miejsca na miejsce nie powinno stanowić dużego problemu, nawet, jeśli nie dysponujemy dużą siłą czy osobami do pomocy. To, jak łatwo jest je zamontować, wynika nie tylko właśnie z lekkiej wagi, ale też dużej elastyczności. Montaż rur w trudno dostępnych miejscach nie musi być już wielogodzinną męką, do której w wielu przypadkach trzeba zatrudnić specjalistów.

Montażu rur z tworzywa sztucznego mogą podjąć się nawet amatorzy-hobbyści, aczkolwiek trzeba wskazać, że najbezpieczniejsze, a przy tym najmniej angażujące czasowo i siłowo, jest zlecenie sprawy ekspertom. Jeśli jednak jesteśmy domową złotą rączką i chcemy zaoszczędzić dzięki samodzielnemu montażowi, to najlepszym wyborem będą dla nas właśnie rury z tworzywa sztucznego.

Duża wytrzymałość i małe straty ciepła

Tworzywo sztuczne nie jest czymś, co na ogół kojarzymy z wytrzymałością. Stal czy nawet miedź to materiały, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się znacznie wytrzymalsze. W rzeczywistości jednak, jeśli zakupimy rury od sprawdzonego, rzetelnego producenta, to również tworzywo sztuczne może okazać się żywotnym, bezpiecznym, nieawaryjnym wyborem. Co ważne, w lato będzie ono mniej się nagrzewało, a w zimę wolno traciło ciepło, co pozwoli uniknąć problemów i uszkodzeń.

Świetnej jakości sieci preizolowane możemy zakupić na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/. W przypadku, kiedy mamy problem z dokonaniem wyboru, warto zapytać o poradę specjalistów zajmujących się montażem instalacji, tak, aby na pewno dobrać rury o odpowiednich parametrach.

Warto także wspomnieć o mniejszych stratach ciepła, którymi charakteryzują się rury z tworzywa sztucznego, czyniących całą instalację centralnego ogrzewania znacznie bardziej wydajną, a więc korzystniejszą finansowo. Co ważne, rodzajów tworzywa sztucznego jest bardzo wiele – niektóre z nich nadają się jedynie do wody zimnej, inne – do wody zimnej i ciepłej. Istnieją także rury przeznaczone przede wszystkim do ogrzewania podłogowego. Oznacza to, że zdecydowanie jest w czym wybierać.

Rury stalowe i miedziane mają swoje zalety, ale w obecnych czasach są zazwyczaj gorszym, mniej wydajnym wyborem, czy to z uwagi na wagę, cenę, wytrzymałość, podatność na korozję czy trudność w montażu. Coraz większa dominacja rur z tworzywa sztucznego nie wzięła się znikąd. Jak widać, przemawia na ich korzyść wiele pozytywnych czynników. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się zakupić je ze sprawdzonego źródła, w którym to przypadku będziemy mieć pewność, że prawdziwe parametry rur są zgodne z tymi, które przedstawił sprzedawca. Nadmierne oszczędzanie i zakup tego typu materiałów od niepewnych producentów na dłuższą metę nie popłaci, na przykład z powodu podatności na awarię lub niskiej wydajności instalacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here