Wszystko lub prawie wszystko o europaletach

0
737
Wszystko lub prawie wszystko o europaletach

Współczesna gospodarka nie byłaby w stanie funkcjonować, bez sprawnego systemu logistycznego. Sprawny system wymiany towarów jest zbudowany w dużej mierze na standaryzacji. Podstawą tego systemu jest paleta Euro. Producent europalet zdaje sobie z tego doskonale sprawę, ale pytanie, czy wszyscy, którzy chcieliby w tym systemie funkcjonować również.

Dlaczego wprowadzany jest standard?

Pierwsze pytanie, jakie się może nasuwać u osób, które w tym temacie są nowe, może dotyczyć tego, czym jest standard oraz czy w ogóle jest sens go wprowadzać. Standard jest to zbiór norm, które muszą być spełnione dla danego wyrobu. Wyrób ten musi spełniać podane normy, niezależnie od tego, gdzie zostanie wyprodukowany. W standardzie są ujęte między innymi wymiary, czyli Wysokość europalety, długość oraz szerokość.

Europaleta musi spełniać standard UNE-EN 13698-1, jeśli chcemy ją w ogóle nazywać europaletą. Wymusza to zachowanie odpowiednich wymiarów, takich jak wysokość europalety równa sto czternaście milimetrów, szerokość równa osiemset milimetrów i długość wynosząca tysiąc dwieście milimetrów.

Kto może produkować palety EURO?

Każdy producent palet, który chce być nazywany producentem europalet, musi dostosować swój wyrób do tej normy. W przeciwnym wypadku jego towar będzie duże mniej wart. Producent europalet nie jest zobowiązany do tego, aby jego wyrób był wykonywany z jakiegoś konkretnego materiału. W powszechnym zastosowaniu jest plastik oraz drewno. Innym ważnym obostrzeniem jest wykonywanie palet, które ważą w okolicach dwudziestu pięciu kilogramów.

Dlaczego jest to takie istotne?

Wyobraźmy sobie, że w niemal każdym większym węźle łańcucha dostaw mamy do czynienia z innymi paletami, a co za tym idzie każdy pojazd transportu bliskiego, taki jak na przykład wózek widłowy, jest dostosowany do innego rodzaju palety. Można spokojnie wyciągnąć wniosek, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jest to właśnie powodem, dlaczego każdy producent palet Euro jest zobowiązany do przestrzegania wymienionych norm.

Inne pytanie, jakie może się nasuwać, to takie, czy wymiary europalety mają przełożenie na inne elementy systemu logistycznego. Jest to jak najbardziej potwierdzone i zdecydowanie ułatwia transport towarów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here