Wagi łazienkowe to nowoczesny gadżet pozwalający zadbać o zdrowie

0
1123

Pomiary ciała są nieodzownym elementem kontroli stanu naszego zdrowia. Wagi łazienkowe przez lata ewoluowały i stały się przedmiotem obecnym praktycznie w każdym domu. Przez długi czas rynek był zdominowany przez wagi mechaniczne. Ich budowa była stosunkowo prosta. Waga mechaniczna składała się m. in. ze sprężyn, które odkształcając się pod wpływem masy człowieka poruszały obrotową skalę, pokazującą nam aktualny wynik. Przed pomiarem należało ją wyregulować pokrętłem, tak aby na wadze wynik wskazywał dokładnie 0.

Za sprawą rewolucji elektronicznej jaka zachodzi na naszych oczach, wagi mechaniczne szybko znikają z domów. Ich miejsce zajmują coraz częściej inteligentne urządzenia. Sercem takich wag jest tensometr, czyli czujnik mierzący powstałe odkształcenie. Rozwój technologii sprawił, że urządzenie stało się czymś więcej niż tylko maszyną do prostych pomiarów ciała. Obecne wagi łazienkowe stały się gadżetami, dostarczającymi użytkownikowi szeregi informacji, dzięki którym można zadbać o swoje zdrowie czy też formę.

Główną zaletą nowoczesnych wag łazienkowych – poza sprawdzeniem masy ciała – jest możliwość wykonania dodatkowych pomiarów. Po podaniu wzrostu oraz wieku waga łazienkowa wyliczy nam takie parametry jak wskaźnik BMI (Body Mass Index). To na jego podstawie możemy stwierdzić czy nasza waga jest normalna czy zaczynamy mieć problem z nadwagą czy też otyłością. Jest to o tyle istotne, że w zależności od wagi wynikającej z pomiaru BMI można oszacować ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących otyłości.

Wyliczanie BMI to w tej chwili jedna z podstawowych możliwości elektronicznych wag łazienkowych. Wiele z nich jest w stanie wyliczyć poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy też poda nam wagę naszych kości, co jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport. Waga łazienkowa jest też w stanie zmierzyć poziom wody w organizmie i zawartość białka. Zaawansowane urządzenia będą w stanie wyliczyć użytkownikowi jego wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate), informujący o dziennym zapotrzebowaniu na kalorie co jest ważne zarówno podczas odchudzania jaki w czasie intensywnych treningów. Obecne wagi są także w stanie, na podstawie analizy innych parametrów, wyliczyć nasz wiek biologiczny, który może się całkowicie różnić, od tego jaki mamy w metryce.

Wagi łazienkowe posiadają także funkcje smart, dzięki którym mogą łączyć się z innymi urządzeniami elektronicznymi, a także są w stanie regularnie sporządzać i wysyłać mailowo raporty dotyczące naszego zdrowia. To wszystko sprawia, że wagi łazienkowe stały się nowoczesnym gadżetem technologicznym, którego rola w codziennym życiu znacznie wykracza poza samo mierzenie naszej masy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here