W Internecie czy też przestrzeni miejskiej dość często można natknąć się na reklamy firm sprzedających ekogroszek. Wiele osób mogło słyszeć o tym rodzaju opału również w kontekście rozmów o ekologicznych sposobach ogrzewania domu. Sprawdź, czy to pełnowartościowe paliwo grzewcze będące odpadem w procesie produkcji węgla sprawdzi się w także w twoim przypadku.
Ekogroszek wymaga specjalnego pieca
Przejście na ogrzewanie domu ekogroszkiem zazwyczaj oznacza konieczność wymiany pieca. Spalanie tego rodzaju opału w zwykłym kotle nie jest wydajne i zwyczajnie nie ma sensu, zwłaszcza jeśli sprzęt nie należy do najnowszych. Przed zakupem opału firmy TOP ekogroszek należy zatem zaopatrzyć się w specjalny piec retortowy z automatycznym podajnikiem paliwa. I choć inwestycja może być dość kosztowna, to z pewnością dość szybko się zwróci.
W przypadku pieców retortowych na ekogroszek sporą zaletą jest zautomatyzowanie procesu ogrzewania domu. Niektóre nowoczesne modele mogą zapewnić ciepło przy jednorazowym załadowaniu pojemnika nawet raz na tydzień. Wygoda użytkowania i łatwość obsługi sprawiają, że wiele osób zwyczajnie nie wyobraża sobie już powrotu do węgla czy też drewna, które wymagają częstych wizyt w kotłowni.
Na ekogroszku nie warto oszczędzać
Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju na rynku pojawiło się sporo firm oferujących bardzo tani ekogroszek. Jeśli jednak cena znacząco odbiega od przeciętnych stawek na rynku, to prawdopodobnie ma się do czynienia z produktem niepełnowartościowym. Wbrew pozorom taki ekogroszek Warszawa i inne polskie miasta sprzedają dość często, a na dodatek nie wszystkie firmy informują o niskiej jakości oferowanego towaru.
Ogrzewanie domu niepełnowartościowym ekogroszkiem zwyczajnie się nie opłaca, ponieważ do osiągnięcia odpowiedniego poziomu ciepła konieczne będzie spalenie większych ilości produktu. Ponadto warto upewnić się, że ekogroszek był dobrze przechowywany przez sprzedawcę. Jest to bardzo ważne, ponieważ popularne paliwo grzewcze dość szybko wietrzeje, nie lubi wilgoci i nie jest zbyt odporne na trudne warunki atmosferyczne.
Ekogroszek jest opałem ekologicznym
Dla wielu osób taka informacja może być dość sporym zaskoczeniem, ponieważ ekogroszek powstaje z węgla i nie jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii. I choć pod wieloma względami ma podobne właściwości do węgla, to jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Ma to związek z dość niską emisją gazów cieplarnianych, wysoką wydajnością i spalaniem w nowoczesnych piecach niskoemisyjnych.
Dość ważne jest również to, że ogrzewanie domu ekogroszkiem oznacza znacznie mniej popiołu niż w przypadku węgla. W przypadku wysokiej jakości opału i niepalenia w piecu plastiku czy też innych śmieci popiół można wykorzystać, zamiast po prostu go wyrzucić. Popiół z ekogroszku można użyć m.in. jako materiał do wyrównywania nawierzchni na podwórku lub drodze dojazdowej. Ponadto czysty popiół może posłużyć jako nawóz do ogródka.