Telewizory UHD oraz upscaling. Na czym polega skalowanie obrazu?

0
12539

W sprzedaży znajdziemy obecnie coraz więcej telewizorów z rozdzielczością UHD, które pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnego i naturalnego obrazu. Jednak obecnie tylko niektóre filmy, seriale oraz programy telewizyjne dostępne są w tej rozdzielczości, która wynosi 3840 x 2160 pikseli. Aby można było oglądać je na telewizorze UHD, stosuje się tak zwany upscaling. Na czym to polega?

Upscaling to w tłumaczeniu na język polski skalowanie obrazu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to podwyższenie materiałów o niższej rozdzielczości do tych o wyższej rozdzielczości. Technologia ta stosowana jest już od lat i stosowana jest również w wielu telewizorach o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli.

Na czym polega upscaling?

Aby nie zagłębiać się w technologiczne detale, upscaling polega na wypełnieniu wolnych przestrzeni pomiędzy pikselami w materiale z niższą rozdzielczością oraz na rozciągnięciu go tak, aby pasował on do dużego ekranu z większą rozdzielczością.

Najczęściej upscaling wykorzystuje tak zwaną interpolację, która polega na analizie danych dotyczących kolorystyki pikseli z użyciem specjalnych algorytmów. Wówczas nowe piksele przyjmują kolorystykę tych okolicznych. Dodatkowo, wielu producentów stosuje specjalne technologie polegające na wyostrzeniu obrazu, aby uzyskać lepszą jakość, ponieważ nie zawsze obraz wygenerowany poprzez upscaling wygląda dobrze.

Jak oglądać 4K w najlepszej jakości?

Wobec tego wtedy, gdy będziemy oglądali filmy, seriale czy programy o rozdzielczości niższej na telewizorze posiadającym rozdzielczość 4K, możemy zauważyć, że efekt nie jest zbyt atrakcyjny dla oka. Obraz może być nieco zamazany, może nie być tak żywy – zarówno wtedy, gdy chodzi o tani telewizor UHD, jak i o ten droższy, ponieważ upscaling nie jest idealną technologią.

Najlepiej wobec tego oglądać programy, które są nagrywane w rozdzielczości 4K, ponieważ wtedy ich jakość na telewizorze z taką samą rozdzielczością będzie najlepsza. Aktualnie znajdziemy je głównie przez internet, na przykład na serwisach VOD czy na portalu internetowym YouTube.

[Głosów:58    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here