Telewizja naziemna czy satelitarna?

0
1603
Telewizja naziemna czy satelitarna

Od dobrych paru lat mieszkańcy Polski nie są w stanie odbierać analogowej telewizji. I bardzo dobrze! Naziemna telewizja cyfrowa przyniosła nową jakość odbierania sygnału telewizyjnego. Jeśli mieszkamy w dużym mieście lub nasze gospodarstwo jest umieszczone w niedalekiej odległości od nadajnika, to właściwie mamy dostęp do paru naprawdę dobrej jakości kanałów. Oczywiście telewizja dvb-t ma swoje ograniczenia. Pierwszym z nich jest przede wszystkim liczba kanałów. Klasyczny maniak telewizyjny chcący oglądać najważniejsze wydarzenia sportowe, ale jednocześnie oglądać serial Czarnobyl musi się liczyć z kupnem telewizji satelitarnej. Wykorzystanie łącza satelitarnego w XX w. na cele telewizyjne było prawdziwą rewolucją. Były to czasy bez internetu – telewizja była pierwszym oknem na świat. Nagle z polskiej można było odbierać setki czy nawet tysiące kanałów z całego świata. Copa America po brazylijsku, telenowele z Wenezueli i amerykańskie horrory? Początek XXI w. był szczytem popularności telewizji satelitarnej, która w Polsce nadal ma swoich zwolenników. Pojawiła się jednak konkurencja…

Antena DVB-T

Anteny DVB-T to anteny, które pozwalają odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Występuje w przeróżnych konfiguracjach, jednak w przypadku starszych modeli telewizorów nie wystarczy do odbioru telewizji. Co więcej,  będzie nam potrzebny dekoder, który dostaniemy w każdym hipermarkecie za jakieś 60 zł. Sama antena może kosztować od 30 zł aż po paręset złotych. Wszystko zależy od tego, czy jest wyposażony w dodatkowy wzmacniasz i czy jest kierunkowa. W dużych miastach może wystarczyć najzwyklejsza antena siatkowa pamiętająca jeszcze czasy Edwarda Gierka.

Jak widać zestaw do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie kosztuje specjalnie dużo. Kiedy mamy nowy telewizor,  oznacza to brak konieczności dokupowania dekodera a jedynie anteny. Co więcej, za zero złotych mamy telewizje z 30 kanałami. Niektórzy nie decydują się na satelitę ze względu na możliwości kupna Mi Boxa czy Chromecasta. Na nich możemy zainstalować np. Netflixa czy HBO GO. Wtedy na żądanie oglądamy to co chcemy i kiedy chcemy.

Zestaw satelitarny – koszt

Opisywana wcześniej telewizja satelitarna to nieograniczone możliwości. Niestety to też spore koszty. Sam zestaw satelitarny, na który składa się m.in. dekoder, okablowanie, czasza, multiswitch (jeśli potrzebny), to spory wydatek. Co więcej, operatorzy telewizji satelitarnej nowym klientom oferują bardzo drogie usługi. Warto szukać promocji, gdzie na początkowe pół roku dostajemy np. HBO GO za darmo. Zaletą jest także to, że w całej walce o klienta dostajemy internet domowy czy telefon stacjonarny w niskiej cenie. Pytanie tylko czy to wszystko jest nam potrzebne? W końcu za 20 zł miesięcznie mamy dostęp do ogromnej ilości seriali, filmów i innych programów na dowolnym serwisie streamingowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here