Tarasy w Katowicach – przykłady realizacji

0
1804
Tarasy w Katowicach - przykłady realizacji

Chociaż Górny Śląsk wielu kojarzy się głównie z kopalniami, to jest pełny terenów zielonych. Także domy zlokalizowane w tej okolicy mogą pochwalić się bujną roślinnością w nietypowych gatunkach. Coraz częściej w Katowicach i okolicach widać szczególną dbałość o domy. Odnowione elewacje, ogrody i tarasy – to coś, co zwróci uwagę wszystkich wrażliwych na piękno. Przyjrzyjmy się zatem niebanalnym realizacjom tarasów na Śląsku. 

Płytki ceramiczne do wymiany

Tarasy w  budowanych kilkanaście lat temu domach było standardowo wykończone płytkami ceramicznymi. Rozwiązanie niby praktyczne, jednak zwykle wykonywane z błędami. Niewłaściwie wykonana hydroizolacja po kilku zimach unosiła niektóre płytki, nie tylko burząc estetykę, ale stanowiąc realne zagrożenie dla mieszkańców. Co więcej, znaczna część płytek tarasowych dobierana była w taki sposób, by mało się brudzić i nie rzucać się w oczy. W efekcie, przy całkiem zgrabnie zaprojektowanych domach mamy do czynienia z płytkami o fatalnym beżowym odcieniu, z widoczną ciemną fugą i zupełnie bezużytecznym wykończeniem w postaci niskiego murku. Taką sytuację mieliśmy w jednym z katowickich domów, którego mieszkańcy zdecydowali się taras zupełnie wyburzyć i na jego miejscu postawić taras z drewna egzotycznego Bangkirai.

Pracę rozpoczęto od rozebrania konstrukcji tarasu z płytek ceramicznych i wyznaczenia granic dla punktowych słupków betonowych. Odwiert w ziemi wykonano poniżej strefy wymrażania. By zwiększyć trwałość tarasu, wykonano szalunek i zalanie betonem. Kolejnym etapem było położenie wykonanych z drewna egzotycznego legarów i kontrlegarów oraz przymocowanie do nich desek tarasowych, które zostały położone drobnym ryflem ku górze. Boki tarasu zabudowano na wysokości gruntu, a po dwóch stronach gotowego tarasu wykonano schodki. Tak wykończony taras zabezpieczono olejem do impregnacji i oddano w użytkowanie zadowolonym właścicielom domu. Znaczna zmiana wyglądu elewacji to wartość dodana posiadania trwałego i praktycznego tarasu z drewna egzotycznego. 

Taras ze schodami i kolumnami

Wpisując w wyszukiwarkę hasło “tarasy Katowice” znajdziemy kilka naprawdę ciekawych realizacji bazujących na egzotycznym drewnie oraz kompozycie. Jednak czasem trudno wyobrazić sobie jak drewniany taras będzie wyglądał w przypadku ganku, czyli przybudówki z zewnętrznymi schodami. Czy jeśli kolumny wykonano z kamienia lub pokryto dekoracyjnym tynkiem, to będą korespondowały z egzotycznym drewnem? Na to pytanie odpowiada realizacja wykonana z desek Massaranduba ze schodami w Andrychowie. Taras wykonano na istniejącej wylewce betonowej, którą pokryto deskami grubości 21 mm o drobnym ryflu. Trudność w wykonaniu tarasu stanowiło połączenie schodów z otworami na kolumny oraz duża przestrzeń tarasu przylegająca do budynku poza frontem. Na rogu budynku deski położono prostopadle, podkreślając podział za pomocą poprzecznej deski. Całość oczywiście pokryto preparatem do impregnacji, który wydobył z drewna jego charakterystyczny czerwono-brązowy odcień.

Taras w szeregowcu

Mnożące się budynki szeregowe mogą stanowić dobrą alternatywę dla budynków jednorodzinnych wolnostojących. Aby wyróżnić swoje domostwo od innych, można zastosować taras z drewna egzotycznego, jak miało to miejsce na jednym z katowickich osiedli. Prostokątny taras wykonany z drewna Bangkirai o grubości 25 mm został położony na punktowych słupach betonowych. Powierzchnia pod tarasem została przed jego położeniem pokryta matą ściółkującą i posypana żwirkiem. Taras pięknie dopełnił ciepłą elewację budynku, wpisując się doskonale w drewnianą stylistykę stolarki okiennej oraz korespondując z ciemnym brązem spadzistych dachów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here