Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

0
1781
Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Szukacie odpowiednich śrub do danej konstrukcji maszyn? Elementy łączące i regulujące urządzenia może nie mają wielkich gabarytów, ale posiadają spore znaczenie w aspekcie stabilności czy prawidłowego działania – i to na odpowiednich obrotach. Nie brakuje osób, które korzystają w tym celu z konwencji norm ISO/DIN/PN. Czym charakteryzują się poszczególne oznaczenia? Jak tak naprawdę w praktyce przebiega konwersja pomiędzy normami?

Co oznaczają poszczególne skróty?

Rozpocznijmy od Polskich Norm. Są one oznaczone przez skrót PN. Trzeba zaznaczyć, że są to normy niestety tylko o zasięgu krajowym. Odpowiada za nie krajowa jednostka normalizacyjna, czyli Polski Komitet Normalizacyjny. Nie można nie wspomnieć, że za opracowanie Polskich Norm są natomiast odpowiedzialne organy techniczne. Wyróżniamy tutaj Komitety Techniczne, Komitety Zadaniowe oraz Rady Sektorowe. Na terenie naszego kraju są stosowane również normy DIN. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung i oznacza on Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Stowarzyszenie działa już od 1917 roku, czyli ponad 100 lat. W tym momencie ma swoją siedzibę w Berlinie. To organizacja odpowiedzialna za pracę instytucji normalizujących na terenie kraju naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej. Niemiecki Instytut Normalizacyjny jest przedstawicielem tego państwa biorąc pod uwagę europejskie i ogólnoświatowe organizacje normalizujące. Najbardziej popularne i najbardziej uniwersalne są normy ISO. Organizacja ta zrzesza 162 państwa – w tym gronie jest także Polska.

Jak przebiega konwersja?

Na czym polega konwersja norm ISO/DIN/PN? To zadanie wcale nie jest takie trudne do zrealizowania, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Najłatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy, że macie zamiar kupić śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – tak zwane zamkowe. Znacie Polskie Normy produktów łączących tego typu? Zdecydowaliście się jednak na zakupy u zagranicznego dostawcy, ponieważ tam można liczyć na lepsze ceny? Niestety, z powyższego akapitu wiecie już, że Polskie Normy są tak naprawdę stosowane tylko na terenie naszego kraju… To oznacza, że ktoś z zagranicy może dokładnie nie wiedzieć, o co Wam chodzi. W takiej sytuacji przydaje się tabela konwersji norm. Macie świadomość, że – biorąc pod uwagę Polskie Normy – skrót w przypadku tych śrub wynosi PN 82406? Teraz wystarczy tylko wpisać tak naprawdę tylko te cyfry do tabeli konwersji. Szybko dowiecie się, że pozostałe oznaczenia to DIN 603 oraz ISO 8677.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here