Sprzątanie mieszkania – zorganizuj je i miej czas dla siebie

0
1751
Sprzątanie mieszkania - zorganizuj je i miej czas dla siebie

Sprzątanie mieszkania w bloku lub we własnym domu wymaga wiele poświecenia i trudu. Oprócz tego trzeba mieć sporo czasu, aby ogarnąć to, co chce się mieć zrobione. Najwięcej pracy mają ci, którzych mieszkania mają dużą powierzchnię. Doprowadzenie do błysku kilku pokoi, umycie okien, kafelków i podłóg graniczy nieraz z cudem.

Grunt to dobra organizacja pracy

Odkładanie wszystkiego ad Kalendas Graecas to największa pokusa, w której efekcie powstają ogromne zaległości. Aby tak się nie stało, nie warto czekać do soboty na generalne sprzątanie, ale codziennie lub chociaż co drugi dzień organizować sobie drobne prace, które zajmą najwyżej pół godziny. Na przykład w poniedziałki można sprzątać łazienkę, w środy ścierać kurze, a w piątki zająć się czyszczeniem uciążliwych osadów, np. na fugach czy na blacie kuchennym. Każde piętnaście minut włożone w pracę na rzecz porządku w domu procentuje, dlatego później nie będą przerażać piętrzące się stosy brudnych ubrań czy nieumytych naczyń. Wystarczy odrobina dobrej woli i zrobienie sobie pomocnego grafiku, który może zawisnąć na drzwiach kuchennych lub lodówce. Będzie przypominał o pracy zawsze, kiedy się na niego spojrzy.

A może pomoc domowa?

Korzystanie z usług firm pośredniczących w wyborze najlepszej pomocy domowej zyskuje coraz większą popularność. Sporo osób decyduje się na zatrudnienie osoby sprzątającej, dzięki czemu można zyskać sporo wolnego czasu i cieszyć się perfekcyjnie wysprzątanym mieszkaniem. Znalezienie jej nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Wystarczy zajrzeć na jedną ze stron pośredniczących lub wpisać w wyszukiwarkę frazę, np.: „Sprzątanie mieszkania w Szczecinie”, aby zostać przekierowanym do konkretnego miejsca z wieloma ogłoszeniami. Można przeglądać pełne profile pomocy domowych, kontaktować się z nimi i umówić na rozmowę. Najlepiej wybrać kogoś, kto nam w pełni odpowiada, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Zakup odpowiedniego sprzętu

Tradycyjne szmatki, wiaderka i szczotki odchodzą już do lamusa. Tradycjonaliści jeszcze z nich korzystają, ale coraz więcej osób przekonuje się, jak ważne są nowoczesne sprzęty sprzątające. Mopy parowe z różnymi nakładkami, które wyczyszczą każdą powierzchnię, żelazka, które wprasują idealnie ubrania czy elektryczne myjki do okien. Bez takich innowacyjnych wynalazków ani rusz. Dużą popularność zdobywają też roboty czyszczące, które po naładowaniu w stacji dokującej mogą przez dłuższy czas pracować, intuicyjnie patrolując przestrzeń. Można nimi sterować za pomocą smartfona i ustawiać ich funkcje dzięki aplikacji.

Mądre zakupy – mniej pracy

Warto rozejrzeć się za takimi materiałami i sprzętami domowymi, które wymagają jak najmniejszego wkładu pracy w ich czyszczenie czy renowację. Zakup sofy wykonanej z materiału nieodpornego na plamy i wilgoć, szczególnie przy obecności w domu dzieci, nie jest dobrym rozwiązaniem. Tak samo trzeba zadbać o ściany. Farby czy tapety zmywalne to konieczność. Malowanie domu co rok lub co kilka lat nie jest niczym przyjemnym. To samo tyczy się podłóg. Drewno w łazience czy kuchni raczej odpada, chyba że jest idealnie zaimpregnowane. Panele do kuchni, a płytki do łazienki będą najlepszym rozwiązaniem. W sypialni czy salonie sprawdzić się może podłoga wykonana z korka, która jest cicha i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo odporne na wilgoć i wyjątkowo eleganckie są panele winylowe, które można położyć w każdym z pomieszczeń. Koniecznie trzeba też pomyśleć o dobrym zagospodarowaniu strefy okiennej. Nie wszędzie sprawdzą się zasłony. Zdecydowanie lepiej praktyczne są rolety w kasecie, które wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, aby były czyste i eleganckie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here