Domowe biuro to rozwiązanie, które w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Dzieje się tak za sprawą rosnącego znaczenia pracy zdalnej, a jest to trend, który staje się coraz powszechniejszy. Na osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z pracą w domu czeka sporo pułapek — jedną z nich jest konieczność urządzenia domowego biura.
Różnice między biurem profesjonalnym i domowym
Praca zdalna najczęściej jest domeną osób, których zajęcia zawodowe krążą wokół komputera. Rozwój technologii informatycznych i komunikacyjnych umożliwia obecnie uczestniczenie w życiu zawodowym niezależnie od tego, w jakim zakątku świata znajduje się pracownik. Tak duża swoboda i ogromna wygoda nie oznacza jednak, że ten rodzaj realizacji obowiązków nie wymaga odpowiednio dużej staranności i rzetelnego przygotowania. Teoretycznie można pracować leżąc na kanapie, co zresztą zdaje się częstym wyobrażeniem na temat charakteru pracy zdalnej. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej.
Profesjonalne biura aranżowane są przez architektów, dla których celem jest takie urządzenie przestrzeni, by ta została wykorzystana w maksymalnie efektywny sposób. Tu wszystko dopracowane jest w najdrobniejszych detalach — począwszy od rodzaju wykładziny podłogowej, przez odpowiednio dobrane systemy meblowe, aż po oświetlenie. W domu nie mamy takich możliwości aranżacyjnych, rzadko też dysponujemy odpowiednio dużym metrażem oraz — nie ukrywajmy — środkami finansowymi. Nie oznacza to, że stworzenie domowego biura jest niemożliwe. Przed rozpoczęciem prac należy jednak dobrze zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania i skonfrontować je z dostępnymi możliwościami.
Wygoda i funkcjonalność
Myśląc o domowym biurze, jako pierwszy przychodzi nam do głowy zazwyczaj fotel biurowy. Rzeczywiście, odpowiednie siedzisko to nie tylko gwarancja komfortu, ale też niezbędny element stojący na straży naszego zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie mebla wyposażonego w szerokie możliwości regulacji, co pozwoli na uzyskanie optymalnej pozycji przy biurku. Samo biurko również powinno być dostosowane do wzrostu użytkownika — najczęściej spotykana wysokość umieszczenia blatu to około 72 – 75 centymetrów, jednak ostateczne wartości powinny być ustalone w taki sposób, by zapewnić pełnię ergonomii. Z tego też powodu podczas wyboru konkretnego modelu warto zastanowić się nad tym, jak dużo miejsca będziemy potrzebowali, czy też jak dalece istotna jest ilość oraz pojemność szuflad.
Współczesne biurka dysponują szeregiem udogodnień, możemy więc liczyć na różne kształty i proporcje blatów, regulację wysokości oraz wyposażenie na przykład w kółka umożliwiające łatwą zmianę lokalizacji. Inwestując w stylowy mebel nie zapominajmy o odpowiedniej organizacji przewodów — tych wokół miejsca pracy zazwyczaj jest sporo, warto więc kupić moduł umożliwiający ukrycie gniazdka w blacie. W ofercie firmy Locker znajdziemy modele umożliwiające wygodne doprowadzenie energii elektrycznej, przydatne mogą też okazać się chowane gniazdka wyposażone w złącza internetowe, HDMI lub USB. To proste i niezwykle wygodne rozwiązanie znacząco podnosi komfort pracy i sprzyja efektywności, a tym samym staje się obowiązkowym wyposażeniem domowego biura.