Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt domowych

0
4903

Rośliny doniczkowe stanowią niewątpliwą ozdobę wnętrza, wiele z nich może być jednak trucizną dla zwierząt domowych. Wszędobylski kot czy ciekawski pies mogą zjeść fragment liścia czy kwiatu, a przez to nabawić się poważnych (niekiedy zagrażających życiu!) problemów zdrowotnych. Sprawdź rośliny bezpieczne dla kota i psa, które bez obaw możesz uprawiać w swoim domu.

Posiadacze psów i kotów powinni zrezygnować z ozdabiania parapetów czy stołów takimi gatunkami roślin ozdobnych jak:

  • dracena,
  • poinsecja,
  • azalia,
  • skrzydłokwiat,
  • lilia,
  • hortensja,
  • konwalia majowa.

Rośliny te są bowiem toksyczne dla zwierząt. Najczęstsze objawy zatrucia to wymioty, biegunka, opuchnięty język, tkliwy brzuch. Po ich zauważeniu należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Rośliny bezpieczne dla kota i psa

Aby uniknąć zakupu rośliny trującej dla psa i kota, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, które rośliny w żadnym stopniu nie zagrażają życiu pupili. Specjaliści z firmy Ziemovit przedstawiają 5 gatunków roślin doniczkowych bezpiecznych dla psa i kota.

·       Storczyk

Storczyki należą do najbardziej eleganckich roślin doniczkowych. Zachwycają pięknymi (najczęściej białymi lub różowymi) kwiatami. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Potrzebują rozproszonego światła słonecznego (najlepiej czują się więc na wschodnim parapecie). Nie tolerują jednocześnie zbyt dużej ilości wody – należy podlewać je, gdy cała ziemia w doniczce jest sucha.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji storczyków.

·       Chamedora wytworna

Roślina ta pochodzi z Meksyku i Gwatemali, jednak doskonale zadomowiła się w polskich domach. Należy do najpopularniejszych odmian palm uprawianych w doniczkach. W domowych warunkach osiąga około 1,2 m wysokości. Jest jednocześnie łatwa w uprawie – dobrze czuje się w miejscach zacienionych (nie musi więc stać przy samym oknie) i wystarczy podlewać ją 2–3 razy w tygodniu.

·       Fiołek afrykański

Fiołek afrykański osiąga niewielkie rozmiary – około 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy. Uwagę zwraca przede wszystkim dzięki niewielkim kwiatom zebranym w „bukieciki” (a kwitnie przez cały rok!). Poszczególne odmiany różnią się kolorami kwiatostanów – występują kwiaty białe, fioletowe, czerwone czy niebieskie. Fiołek afrykański najlepiej czuje się na stanowisku nasłonecznionym, w podłożu z dodatkiem torfu. Roślinę należy podlewać 2 razy w tygodniu do doniczki, uważając, by nie zmoczyć liści, gdyż mogą ulec poparzeniu przy intensywnej ekspozycji na słońce.

Uwaga! Fiołek alpejski – nie mylić z fiołkiem afrykańskim –  jest toksyczny dla zwierząt!

·       Guzmania języczkowata

Roślina pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Ma długie, sztywne, skórzaste liście i drobne białe kwiaty. Liście wokół kwiatów tworzą rozety i pięknie przebarwiają się na żółto lub czerwono. Roślina osiąga 30–80 cm wysokości. Żyje przez ok. 3 lata. Guzmania wymaga stanowiska ciepłego i nasłonecznionego, nie lubi wahań temperatury i nadmiernego podlewania (podłoże powinno być jednak stale wilgotne, warto także dodatkowo zraszać rozety).

·       Maranta białounerwiona

To roślina o dekoracyjnych liściach z widocznym, barwnym unerwieniem. Jest dość trudna w uprawie – wymaga wysokiej temperatury i jasnego stanowiska, ale nie z bezpośrednią ekspozycją na słońce. Należy ją systematycznie podlewać i pamiętać o zraszaniu liści.

Dla zwierząt bezpieczne są także zioła takie jak bazylia, rumianek pospolity czy kolendra. Dla kota warto natomiast zasadzić… kocią trawę, którą może pogryzać, aby ułatwić sobie eliminowanie kłaczków futra zalegających w układzie pokarmowym.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here