Roboty i mechanika — 5 rodzajów silników, które warto poznać

0
438

Interesujesz się automatyką i wolnych chwilach tworzysz własne roboty? A może po prostu twoja praca jest związana z tą branżą? W obu przypadkach bez wątpienia przyda ci się podstawowa wiedza dotycząca silników, które można wykorzystać w różnego rodzaju konstrukcjach. Sprawdź, z jakimi urządzeniami możesz spotkać się podczas budowania własnych robotów.

Silnik bezszczotkowy

Bezszczotkowy silnik elektryczny prądu stałego, czyli w skrócie z języka angielskiego BLDC, to urządzenie wyróżniające się wysoką wydajnością, niezawodnością i mniejszymi wymiarami niż silniki szczotkowe. Takie cechy są możliwe właśnie ze względu na brak szczotek i wirnika komutarowego. Charakterystycznym elementem konstrukcji w tym przypadku jest nieruchome uzwojenie. Z kolei budowa wirnika opiera się na magnesach trwałych. Silnik bezszczotkowy jest stosowany m.in. w napędach CD i DVD, wentylatorach komputerowych i dyskach twardych. Można go też wykorzystać np. w zdalnie sterowanych pojazdach.

Silnik prądu stałego

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ silnika jest zasilany prądem stałym. Jego zadaniem jest przetworzenie energii elektrycznej na energię mechaniczną, która opiera się na ciągłym ruchu obrotowym. Takie urządzenie może być niezbędnym elementem projektu, w którym do działania sprzętu konieczne jest wprawienie go w ruch. Ponadto warto pamiętać, że silniki prądu stałego to szeroka grupa produktów, wśród których można znaleźć m.in. wspomniany wcześniej model bezszczotkowy. Ważne jest zatem wybranie silnika, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym projekcie.

Silnik krokowy

Działanie tego rodzaju silnika opiera się na wykonywaniu ruchu obrotowego o ściśle określony kąt pod wpływem impulsowego zasilania prądem elektrycznym. Taki sprzęt można spotkać m.in. w samochodach spalinowych, w których odpowiada za stabilizację obrotów silnika na biegu jałowym. Silniki krokowe ze sklepu online Botland mają szerokie zastosowanie i można je wykorzystać również np. w automatycznych zaworach, wózkach widłowych, maszynach CNC, napędach CD i DVD, a także drukarkach 3D, laserowych i atramentowych.

Silnik wibracyjny

W silniku wibracyjnym jest umieszczony specjalny rdzeń, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie wibracji. Taki sprzęt znajduje zastosowanie w przypadku napędzania instalacji wibracyjnych. Co ciekawe, jest wykorzystywany w wielu branżach np. w budownictwie, przemyśle wydobywczym, odlewniach, a nawet medycynie. W produkcji silników wibracyjnych wykorzystuje się dwie technologie, ERM i LRA.

Silnik liniowy

Silniki liniowe służą do generowania ruchu postępowego, który jest możliwy bez konieczności zastosowania przekładni do transformacji ruchu obrotowego na postępowy. Mogą być zasilane nie tylko prądem stałym, ale także prądem naprzemiennym. Taki sprzęt jest wykorzystywany m.in. w obrabiarkach. Co ciekawe, indukcyjne silniki liniowe napędzają wiele miejskich linii kolejowych np. M-Bahn w Berlinie czy też linię Scarborough Rapid Transit w Toronto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here