Przykłady wykorzystania monumentalnej architektury w popkulturze

0
267
Przykłady wykorzystania monumentalnej architektury w popkulturze

Seria Lego Architecture jak sama nazwa wskazuje przedstawia budowle architektoniczne, które są odwzorowane w sposób bardzo dokładny i staranny, a tym samym patrząc na budynek od razu można rozpoznać co to jest, jeśli ktoś oczywiście interesuje się trochę tym zagadnieniem.

Seria Lego Architecture ma na swoim koncie tak sławne budowle jak Statua Wolności, Opera w Sydney, Pałac Buckingham, Wieża Eiffla czy Luwr, to oczywiście tylko niektóre, a warto wiedzieć że zestawów z fascynującą architekturą jest znacznie więcej. Seria ta miała swój początek w latach 60 – tych XX wieku, jednakże w roku 2008 był jej wielki powrót, zakotwiczają się na dłuższy okres czasu, bo całe 10 lat.

Seria Lego Architecture to bardzo dobry wybór dla architektów, podróżników i ogólnie ludzi ciekawych historii, historii sztuki oraz świata. Zestawy z tej kolekcji mogą być dobrym pomysłem na prezent dla miłośników tych dziedzin czy to z okazji urodzin czy świąt.

Jakie zestawy oferuje ta seria?

LEGO 21042 Architecture – Statua Wolności (Statue of Liberty) składający się z 1685 elementów zestaw, jest imponującym przedstawieniem popularnego dzieła architektonicznego, który na pierwszy rzut oka natychmiast przywodzi na myśl metropolię Nowego Jorku. Symbolizuje ten pomnik wolność i został podarowany przez rząd francuski Stanom Zjednoczonym na setną rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości.

Statua Wolności z klocków Lego bardzo dobrze oddaje posturę rzeźby, trzyma pochodnię i księgę, cała jest w charakterystycznym niebiesko – morskim odcieniu, jednakże to czego jej brakuje to twarz i to trochę psuje cały koncept.

Poza tym małym szczegółem dla kolekcjonerów z pewnością zestaw ten będzie łakomym kąskiem, co jest dobrą wiadomością, to to, że nadal można nabyć całkiem nowy komplet w oryginalnej cenie lub jest również druga opcja, a mianowicie zakup zestawu z drugiej ręki, który może się okazać dużo tańszy.

LEGO 21012 Architecture – Opera w Sydney (Sydney Opera House) to zestaw który składa się z zaledwie 270 klocków Lego, co może być nieco rozczarowujące z uwagi na popularność samego budynku. Zestaw, tak jak poprzedni dedykowany jest dla dzieci w wieku od 12 roku życia i jest jednak za bardzo uproszczony, chociaż oddaje wygląd budowli i jest ona rozpoznawalna na pierwszy rzut oka.

Ta miniaturowa budowla ma jednak inne atuty, bo kolorystyka została zachowana, tak samo jak kształt, a miłośnicy fascynujących budynków i kolekcjonerzy serii być może znajdą tutaj o wiele więcej zalet zestawu.

Warto wiedzieć od strony historycznej, że budynek jest zaprojektowany w stylu ekspresjonistycznym i oficjalne jego otwarcie miało miejsce w roku 1973, a do dziś odbywają się w nim wielkie przedsięwzięcia artystyczne z zakresu muzyki, teatru i opery.

LEGO 21029 Architecture – Pałac Buckingham (Buckingham Palace) to zestaw składający się z 780 elementów i jest to bardzo ciekawy zestaw, który warto mieć w swojej kolekcji architektonicznej, pomimo, że projekt jest w zamierzeniu dosyć prosty.

Jednakże, pomimo tego przyciąga on uwagę, to drobne elementy, takie jak powiewająca flaga na szczycie budynku, brama wejściowa, fontanna przed wejściem i fragmenty zieleni, komponują się w całość znakomicie.

Może nie oddaje ten zestaw wyglądu pałacu co do szczegółu, ale ogólny zarys jest tutaj zawarty i z pewnością zestaw ten zadowoli niejednego kolekcjonera klocków i rodziny królewskiej.

Zestaw pochodzi z roku 2016 i jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 12 roku życia, obecnie można go zdobyć kupując z drugiej ręki na przykład na stronie postawklocka.pl, gdzie upolować można również inne komplety Lego z tej serii.

LEGO 21019 Architecture – Wieża Eiffla (The Eiffel Tower) składający się z 321 elementów zestaw przedstawiający słynną budowlę będzie świetnym dla początkujących dwunastolatków, którzy są zafascynowani historią architektury w Europie.

Klocki Lego Wieża Eiffla to budynek który może nie odwzorowuje idealnie prawdziwej wieży znajdującej się w Paryżu, jednak interpretacja projektanta jeśli chodzi o jej oddanie w tym zestawie jest interesująca. Główną kolorystyką są tutaj odcienie szarości, które oddają metaliczność prawdziwej budowli, a wprawny obserwator i użytkownik klocków Lego może tutaj zauważyć elementy łączne, które występują również w innych seriach, takich jak Lego Technic.

Zestaw ten został wydany w roku 2014 i przypadnie do gustu zarówno chłopcom i dziewczynkom, z pewnością fascynuje również starszych miłośników klocków Lego i sztuki architektonicznej.

Klocki LEGO 21024 Architecture – Luwr (Louvre), to kolejny przykład architektury francuskiej, która kiedyś była pałacem królewskim a dziś pełni funkcję muzeum sztuki, przechowującego najsławniejsze i najpiękniejsze dzieła sztuki zgromadzone na przestrzeni wieków.

Zestaw klocków składa się z 695 elementów i został wydany w roku 2015. Budynek po złożeniu to miniaturowy fragment muzeum w odcieniach brązów, ecru i szarości, przed którym widnieje charakterystyczna szklana piramida. Luwr jest tutaj nieco uproszczony, ale bez wątpienia warto mieć go w swojej kolekcji klocków z serii Architecture.

Co więcej, prawdziwy Luwr był również bohaterem filmu wyprodukowanego na podstawie powieści Dana Browna pod tytułem “Kod Leonardo da Vinci”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here