Projekty biura Archeton: klasyczne domy, które mają „to coś”

0
1680
Projekty biura Archeton: klasyczne domy, które mają „to coś”

Nowoczesne domy potrafią zaskakiwać pomysłowością architektów – i jak wszystko, co nowe, wywołują zarówno zachwyt, jak i sceptycyzm. Wielu architektów decyduje się więc na poszukiwanie zdrowego środka między tradycyjną estetyką a nowoczesnym charakterem projektu.

Cechy klasycznych domów

Tradycyjne domy zwykle wykonywane były z łatwo dostępnych materiałów, a zdobienia często polegały na przełamywaniu gładkiej powierzchni boniowaniem czy sztukaterią. Boniowanie to wykańczanie kamienia, często spotykane zarówno na narożnikach, jak i na całych elewacjach – szczególnie na dawnych kamienicach. Technika ta była stosowana już w starożytności, jednak – w różnych stylach – bywa stosowana do dziś. Sztukaterie są najbardziej popularne we wnętrzach, ale często stosowano je także przy obramowaniu okien czy drzwi. Współcześnie są raczej rzadko spotykane ze względu na dążenie do minimalizmu.

Poza tym popularne były okiennice – w nowoczesnej formie spotyka się je do dziś, zwłaszcza w projektach nawiązujących do klasycznych form, takich jak dworki. Szczególnie dobrze prezentują się na tle jednolicie białej elewacji lub w domach zbudowanych z drewna.

Najbardziej istotna jest jednak bryła – niektóre współczesne propozycje składają się z modułowych, geometrycznych elementów, a wystające elementy – takie jak balkony czy okapy dachowe – są w nich nieobecne. Inne odbiegają od najczęściej spotykanych proporcji, co bywa użyteczne na wąskich działkach, jednak nie wszystkim przypada do gustu. Z myślą o takich osobach pracownie takie, jak Archeton opracowują projekty o klasycznych proporcjach.

Cechy nowoczesnych projektów

Popularnym trendem jest odchodzenie od dużej ilości elementów na elewacjach na rzecz wykorzystywania naturalnych cech właściwych zastosowanym materiałom. Można więc spotkać się z surowym betonem czy impregnowanym drewnem, a także wielkimi przeszklonymi powierzchniami. Rezygnacja z elementów takich, jak wykusze czy ryzality ma uzasadnienie w dbałości o wydajność energetyczną – takie fragmenty domu, jeżeli się ich odpowiednio nie ociepli, mogą być mostkami termicznymi. Utracie ciepła można jednak zapobiec, stosując wysokiej jakości materiały. Dlatego pojawiają się także projekty z wyraźnie odstającymi od elewacji wykuszami, będącymi na przykład przedłużeniem salonu.

Najważniejszą cechą nowo powstających domów jest nieco inne podejście do przestrzeni. Połączenie kuchni z jadalnią, a często także pokojem dziennym jest standardem. Dla wielu osób jest to istotne, zwłaszcza, gdy nie widzą się przez większość dnia i pragną mieć ze sobą kontakt w wolnym czasie czy podczas krzątania się przy domowych obowiązkach. Stąd częstym rozwiązaniem jest podział na strefę dzienną na parterze i nocną na piętrze lub poddaszu.

Projekty Archeton – połączenie klasyki z nowoczesnością

Widoczny na zdjęciu projekt domu Kalipso G1, o powierzchni 144 metrów kwadratowych, na pierwszy rzut oka jest klasyczną bryłą z dwuspadowym dachem. Jest on projektem, który powinien przypaść do gustu zarówno osobom ceniącym prywatność, jak i tym, dla których istotne jest dobre nasłonecznienie. Dwa ryzality – na frontowej i tylnej elewacji – pełnią funkcję doświetlającą,, a jednocześnie dekoracyjną. Mimo tradycyjnych proporcji, zastosowanie drewnianych wykończeń i dużych okien nadaje mu nowoczesnego charakteru. Ten i inne projekty pracowni Archeton – oraz wielu innych – można znaleźć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/archeton.html. Z pewnością wiele osób odwiedzających stronę doceni wyszukiwarkę z filtrami, dzięki którym można szukać domów o określonym metrażu czy wykonanych w wybranej technologii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here