Świadomość inwestorów, dotycząca stolarki okiennej, jej wyboru i montażu, jest nadal bardzo znikoma, co łatwo wykorzystać. Najbardziej powszechną metodą wyboru okien jest dobór kolorystyki do upodobań i gustu, rzadko kiedy zwracanie uwagi na parametry, ponieważ brak wiedzy skutkuje pełnym zaufaniem, jakim darzony jest sprzedawca. Montaż okien tymczasem w pełni powierzany jest ekipom monterskim, a sama jego procedura nie interesuje inwestora, lub jest dla niego za bardzo skomplikowana.
Konkurenci we wspólnej inicjatywie
Branża budowlana, oraz usługi wykonawcze podjęły jednak inicjatywę, celem której jest zmiana dotychczasowych standardów montażu stolarki okiennej, oraz poprawa świadomości inwestorów i wykonawców o praktyce, jaka powinna być podstawą do świadczenia usług. Inicjatywa pod hasłem „Prawidłowy montaż” jest zrzeszeniem firm handlowo-montażowych, działających na terenie całego kraju, które notabene na codzień, konkurują między sobą na wspólnym rynku branży okiennej. Wspólna chęć wniesienia zmian w standardy montażu stolarki okiennej, skłoniła jednak przedsiębiorstwa do podjęcia działań, znajdujących swoje potwierdzenie w przeprowadzaniu badań nad szczelnością montażu, które dadzą pełny obraz i wytyczne do podejmowania się prac na różnych konstrukcjach budynków, oraz mając do czynienia z różnymi materiałami i modelami okiennymi.
Do inicjatywy przystąpiły następujące firmy:
AMAR z Widlina k. Pucka
APREL z Warszawy
BEMA-RES z Rzeszowa i Stalowej Woli
FIX z Wrocławia
KOMFORT z Radomia i Puław
MULTIKO z Bielska-Białej, Chorzowa i Rybnika
SZYMKO z Białegostoku
WINDMAR z Tczewa i Gdyni
Właściwa organizacja projektu, skłoniła przedstawicieli instytucji do stworzenia planu działania, który wyznacza trzy, główne cele:
1. Zdefiniowanie pojęcia „prawidłowy montaż okien”
2. Określenie i wyznaczenie poziomów właściwości użytkowych możliwych do osiągnięcia w wyniku prawidłowo wykonanych robót montażowych.
3. Prezentację rozwiązań technicznych, które zapewnią inwestorom osiągnięcie odpowiednich poziomów właściwości użytkowych montażu okien.
Po co właściwie taka inicjatywa?
Branża budowlana nasycona jest firmami, które oferują swoje usługi na lepszym lub gorszym poziomie. Zakres cenowy oferowanych prac ma także dużą rozbieżność, dlatego wielu inwestorów, nie mając sprawdzonych ekip, decyduje się na te, które oferują najkorzystniejszą stawkę, często przypłacając to fuszerką ze strony nieuczciwych montażystów. Oprócz tego wiedza inwestorów, dotycząca samej procedury, oraz parametrów jakie powinny dyktować warunki prac ekipy, jest znikoma. Uzupełnieniem informacji jest często internet, w którym pojawiają się mądrze słyszalne słowa typu: „ciepły montaż”, „szczelny montaż”, „montaż na piankę”, „montaż tradycyjny”, „montaż standardowy”, „montaż surowy”, a nawet „półmontaż”, które jednak niewiele znaczą dla laika.
Nowe zasady, łatwe do zrozumienia dla każdego
Doświadczeni przedstawiciele branży handlowo-monterskiej, którzy wzięli udział w projekcie chcą wprowadzić nowy podział pojęć montażu, dzieląc go na prawidłowy i nieprawidłowy. Prosta terminologia ma być poparta badaniami, które liczbowo zobrazują, jakie parametry, materiał i specyfika usług, powinny być użyte względem różnych kategorii i modelów okien, oraz materiałów budulcowych ścian, w których stolarka ma być zamontowana. Wszystkie badania, które są inicjowane w programie „Prawidłowy montaż” popierane są pracami i obliczeniami z placów budowy i wykonywane przez kadrę ekspertów w tej dziedzinie.
Nowa epoka montażu stolarki okiennej
Uczestnicy kampanii wierzą, że dzięki wprowadzeniu jasnych zasad, wiele robót opartych na fuszerce, nie będzie już miało miejsca, a wszystkie firmy monterskie, mając jasny obraz parametrów, jakich powinny używać w swojej pracy, będą wykonywały ją solidnie. Instrukcja i nowy podział będą pomocne także inwestorom, którzy dzięki zapleczu łatwej do zrozumienia wiedzy, będą mogli czynnie uczestniczyć w pracach monterskich, mając w nich decyzyjność i wgląd w wykonanie.
Źródło: https://prawidlowymontaz.pl/