Piekarnik z funkcją pary – smaczne i zdrowe potrawy na wyciągnięcie ręki

0
42

Kiedyś, by upiec pyszny chleb z chrupiącą skórką, nasze babcie wstawiały na dno piekarnika naczynie z wodą. Dziś możemy cieszyć się urządzeniami, które wykorzystują parę w swoich technologiach. Czym jest piekarnik z funkcją pary i dlaczego warto go zakupić?

Co to jest piekarnik parowy?

Piekarnik z funkcją pary, taki jak np. model NV7B6685AAN, niewiele różni się od tradycyjnych piekarników. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim możliwość wykorzystania pary do różnych programów pieczenia. Poza tym urządzenie to posiada szereg innych funkcji i technologii, które znajdziemy w standardowych modelach, czyli termoobieg, pieczenie konwencjonalne czy funkcję rozmrażania.

Jak działa piekarnik parowy Samsung w zależności od modelu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w zależności od modelu, piekarniki parowe Samsung wyposażone zostały w generator pary Steam Cook lub posiadają funkcję Steam Assist, czyli pieczenie wspomagane parą. Czym się różnią od siebie te dwie funkcje?

Piekarnik Samsung z funkcją pary Steam Cook (np. model NV7B6685AAN) pozwala przygotowywać potrawy z wyłącznym wykorzystaniem pary. Wtłaczana jest ona do specjalnego naczynia, połączonego z piekarnikiem za pomocą dyszy parowej. Musimy jednak najpierw uzupełnić wodę w specjalnej komorze, umieszczonej z przodu urządzenia. Modele wyposażone w generator pary mają dołączone do zestawu dedykowane naczynie, w którym możemy ugotować potrawy całkowicie na parze. Takie posiłki są bardziej soczyste, smaczne, a przede wszystkim zdrowe, ponieważ nie musimy wykorzystywać do ich przygotowywania dodatkowego tłuszczu.

Nieco inaczej wygląda funkcja Steam Assist, która wspomaga parą normalny tryb pieczenia. Znajdziemy ją np. w piekarniku NV7B6665IAA. Wówczas para otacza potrawę, by zachowała ona więcej naturalnej wilgoci. Dzięki temu możemy zyskać chrupiącą skórkę, a potrawy w środku nadal zostaną soczyste i nie będą przesuszone. Ilość pary możemy dostosować za pomocą ustawień. Podobnie działa też funkcja Natural Steam, czyli pieczenie nawilżane parą.

Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o piekarnik z funkcją pary, możemy wybrać model Dual Cook, w którym komora podzielona jest za pomocą specjalnego separatora na dwie odrębne strefy pieczenia. Wówczas możliwe jest przygotowanie w jednej komorze standardowej potrawy, a w drugiej potrawy na parze.

Piekarnik z funkcją pary – co możemy w nim przygotować?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, funkcja pary w piekarniku pomoże nam upiec pyszny chleb z chrupiącą skórką. To jednak nie wszystko. Wykorzystując parę możemy przygotować nie tylko smaczne i zdrowe, ale przede wszystkim soczyste potrawy. Piekarnik z funkcją pary świetnie więc sprawdzi się do przygotowywania mięsa czy ryb. Dzięki wykorzystaniu pary pieczone warzywa zachowają nie tylko smak, ale także formę, kolor i składniki odżywcze.

Nie od dziś wiadomo, że para chętnie wykorzystywana jest także przez cukierników. Z jej pomocą przygotujemy przepyszny biszkopt, suflet czekoladowy czy crème brûlée. Gotowi na zdrowsze pieczenie?

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

Reklama Samsung

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here