Ogródek na balkonie dla początkujących – 5 wskazówek

0
1297
Ogródek na balkonie dla początkujących

Zadbany balkon, urządzony z wykorzystaniem mebli ogrodowych, ozdobiony kwitnącymi roślinami doniczkowymi zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.  Poznaj nasze wskazówki, jak urządzić pierwszy ogródek na balkonie i jak się o niego troszczyć.

Aby urządzić mini ogród, potrzebujesz doniczek, skrzynek, podłoża i odpowiednich roślin. Jeśli zestawisz je z meblami ogrodowymi np. z technorattanu, stworzysz przytulny kącik, który będzie wspaniałym miejscem relaksu po męczącym dniu. Sprawdź, co przyda ci się na początku przygody z ogrodnictwem. Niezbędne akcesoria do urządzenia ogródka na balkonie znajdziesz tutaj: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/sezon-w-ogrodzie.

Ogródek na balkonie w bloku – zacznij od dobrego planu

Urządzając ogródek balkonowy, podziel swoją pracę na etapy. Łatwiej ci będzie wtedy zrealizować plan krok po kroku. Na kartce zapisz nazwy roślin, jakie chcesz uprawiać w swoim ogrodzie, następnie spróbuj rozrysować ich rozmieszczenie. Uwzględnij też miejsce ustawienia stolika i krzeseł

Mini ogródek na balkonie – odpowiedni dobór roślin

Dobór roślin uzależniony jest od tego, w którą stronę świata jest skierowany twój taras. Słoneczny balkon południowy to miejsce na gatunki światłolubne, takie jak werbeny, pelargonie i żeniszki czy lawendę. Miejsca zacienione będą dobre dla bratków, barwinków i bukszpanu. Ogródek na balkonie skierowanym na wschód lub zachód jest odpowiedni dla większości gatunków roślin.

Ogródek na balkonie dla początkujących – jakie pojemniki wybrać?

Wybór pojemników do mini ogródka na balkonie może nastręczać pewnych trudności osobom początkującym. W wiszących pojemnikach dobrze będą się czuły petunie, surfinie i lobelie, o drobnych kwiatach i wiszących łodygach. Większe i cięższe pojemniki, które będą stały na podłodze, sprawdzą się w przypadku dużych roślin. Podłużne doniczki, montowane na balustradzie balkonu to miejsce dla gatunków światłolubnych.

Jak sadzić rośliny na balkonie?

Przy sadzeniu roślin do pojemników pamiętaj o warstwie drenażu na dnie doniczki. Wystarczy cienka warstwa lekkiego keramzytu. Dzięki niej woda nie będzie zalegać w doniczkach i korzenie będą miały dobre warunki. Pojemniki muszą mieć otwory w dnie oraz podstawki, aby wyciekająca woda nie ciekła po podłodze, lub nie zalała balkonu sąsiada z niższego piętra. Kwiaty sadź w podłożu do roślin balkonowych, lekko dociskając jego powierzchnię.

Pielęgnacja roślin w ogródku na balkonie

Oprócz regularnego podlewania pamiętaj, żeby zawsze usuwać z doniczek pędy, które połamał wiatr. Wycinaj także przekwitnięte kwiaty oraz uschnięte liście. Gdy zauważysz oznaki żerowania szkodników lub symptomy chorób – usuń zmienione fragmenty i oddziel te rośliny od pozostałych. Stosuj też odpowiednie środki do ochrony roślin.

Otaczaj się pięknymi pachnącymi kwiatami, załóż swój własny ogródek na balkonie w bloku. Poznaj przyjemność płynącą z kontaktu z przyrodą i spraw, że twój taras pięknie się zazieleni.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here