Oczyszczacz powietrza – co powinien mieć?

0
1151
Oczyszczacz powietrza

Przeglądasz oferty oczyszczaczy powietrza i zaczynasz gubić się w przedstawianych parametrach i właściwościach urządzeń? Sprawdź, co powinno mieć jakościowe urządzenie i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, których istota działania została w pełni zawarta w ich nazwie. Sprzęt tego typu ma za zadanie zasysać powietrze, poddawać je różnym poziomom filtracji, a następnie emitować w pomieszczeniu, zapewniając jego czystość pod wieloma względami. Oczyszczacze powietrza stały się w ostatnich latach bardzo popularne, co wynika m.in. z gorszej jakości powietrza w miastach (szczególnie zimą), a także wyższej świadomości społeczeństwa dotyczącej tej kwestii.

Tak duży wybór modeli z pewnością jest bardzo korzystny dla potencjalnych nabywców. Wiele oczyszczaczy powietrza to ogrom możliwości, przeróżne parametry, a także niższe ceny. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego produktu warto przyjrzeć się bieżącym propozycjom różnych marek, aby wybrać najlepszy produkt dostosowany do swoich potrzeb.

Jaki powinien być najlepszy oczyszczacz powietrza?

Klasowy oczyszczacz powietrza musi mieć kilka kluczowych elementów oraz funkcji, dzięki czemu będzie optymalnie sprawował swoją funkcję. Zdecydowanie najważniejszym parametrem, któremu należy się przyjrzeć, jest wydajność urządzenia. W praktyce określa ona m.in. to, w jakich pomieszczeniach powinno pracować. Inny produkt przyda się przecież w przestronnym salonie, inny w niewielkim pokoju dziecięcym. Wydajność określa się jako CADR, rzadziej występuje w postaci przepływu powietrza w m3/h.

Na tym etapie często dochodzi do poważnego błędu dotyczącego wyboru danego produktu. Wielu klientów próbuje bowiem dopasować oczyszczacz powietrza do powierzchni swojego domu czy mieszkania. W rzeczywistości jednak przepływ powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami jest niewielki, a na pewno zbyt mały, aby urządzenie efektywnie spełniała swoją funkcję w kilku pokojach – nawet jeśli faktyczna powierzchnia odpowiada zaleceniom podanym przez producenta. Dlatego oczyszczacz powietrza należy dobierać do określonego wnętrza i jego wielkości.

Co jeszcze powinien mieć najlepszy oczyszczacz powietrza? Oczywiście wysokiej jakości filtry. W klasowych urządzeniach zazwyczaj występują 3 rodzaje filtrów:

  • filtr wstępny – odpowiada za usuwanie kurzu, pyłków, sierści itp.,
  • filtr węglowy – pozbywa się nieprzyjemnych zapachów, lotnych związków organicznych, dymu itp.,
  • filtr HEPA 13 – najdokładniejszy i właściwie najważniejszy, gdyż usuwa najdrobniejsze pyłki PM 1,0, PM 2,5 PM 10 oraz alergeny, roztocza czy zarodniki pleśni.

Twój oczyszczacz powietrza powinien też pracować cicho. Parametr ten często jest pomijany przy zakupie, pamiętaj jednak, że głośna praca sprzętu bywa naprawdę uciążliwa – szczególnie nocą. Pozostałe istotne elementy to np. dedykowana produktowi aplikacja, która ułatwia obsługę oczyszczacza, czy wskaźniki zużycia filtrów.

Posiadając przedstawioną wiedzę, o wiele łatwiej dopasujesz oczyszczacz powietrza do swojego domu czy biura. Zwróć uwagę na podstawowe funkcje i wyposażenie, aby zyskać produkt, który będzie gwarantował optymalne działanie przez długi czas!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here