Umowy kredytowe raczej nie są prostymi do zrozumienia dokumentami. Nierzadko wyglądają dla nas jak długie bloki bezmyślnie napisanego tekstu, a brzmią tak jak wszystkie artykuły występujące w kodeksie prawnym. Nic więc dziwnego, że dla większości z nas są totalnie niezrozumiałe. Nawet gdy mamy kilka godzin na przeanalizowanie wszystkich zapisów umowy kredytu hipotecznego i jeszcze do tego wolno nam korzystać z komputera i Internetu, często i tak nie wiemy nawet, na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego. A pewne elementy tego dokumentu koniecznie powinniśmy sprawdzić. Zróbmy to, by nasza współpraca z bankiem okazała się opłacalna nie tylko dla samego banku, ale również i dla nas.
Już w pierwszych akapitach umowy powinniśmy się spotkać z informacjami tyczącymi się jej stron – nas oraz naszego kredytodawcy. W następnych podpunktach pojawią się dane dotyczące samego kredytu. To właśnie one powinny być dla nas najbardziej interesujące i to na nie musimy zwrócić szczególną uwagę. Popatrzmy w pierwszej kolejności na kwotę udzielanego nam kredytu. Upewnijmy się, że jest ona taka, jaką sami założyliśmy. Kwota musi zostać wyrażona i w liczbie, i słownie. Tuż obok niej pojawi się zapewne adnotacja dotycząca celu kredytu, który też powinien zostać dość szczegółowo opisany. Te cele mogą być oczywiście bardzo zróżnicowane. Jeżeli bierzemy kredyt z tytułu przedsiębiorcy, zapewne będziemy chcieli go przeznaczyć albo na rozwój posiadanej już firmy, albo na otwarcie zupełnie nowej działalności. Celem kredytu może być też budowa domu, zakup nowej nieruchomości czy zakup zupełnie innego produktu. Niezależnie od tego, jaki on jest, informacja na jego temat po prostu musi pojawić się w umowie.
Kolejny podpunkt utworzy oprocentowanie kredytu, które powie nam o tym, ile będzie wynosić jego koszt. Musimy przecież dokładnie wiedzieć, ile przyjdzie nam zapłacić za wzięcie pożyczki. Na wysokość oprocentowania składają się dwa podstawowe elementy. Są to kolejno: stawka bazowa oraz marża nakładana przez bank. Jeszcze ważniejszą częścią umowy jest ta, która mówi o zasadach spłaty pożyczki. W każdej umowie pojawi się szczegółowy harmonogram spłat. Dokładnie się mu przypatrzmy i upewnijmy się, że jest on dla nas zrozumiały, bo później będziemy musieli postępować zgodnie z jego założeniami i zasadami.
A skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy od razu zaczęli się o niego starać. Taka pożyczka na pewno nam się przyda i to w różnych momentach naszego życia.
Więcej: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-na-co-zwrocic-uwage/