Na czym polega metoda wzmacniania gruntu jet grouting?

0
370
grouting

Wykop fundamentów często może okazać się czasochłonny, a nawet niebezpieczny, na szczęście istnieją metody na jego zabezpieczenie. Planując budowę lub remont, które wymagałyby miejscowego zabezpieczenia podłoża, warto dowiedzieć się, na czym polega metoda wzmacniania gruntu jet grouting.

Na czym polega jet grouting?

Iniekcja strumieniowa, czyli jet grouting, to metoda wzmacniania gruntu, która może okazać się przydatna przy budowach na większą lub mniejszą skalę. Mówiąc najkrócej, iniekcja strumieniowa daje możliwość relatywnie szybkiego i łatwego umieszczenia porcji fundamentu, w wybranym miejscu.

Chcąc wyjaśnić co to jet grouting i jak się go wykonuje, w pierwszej kolejności warto skupić się na narzędziach potrzebnych do wykonania tego procesu. Podstawową będzie tu odpowiednio długa głowica, której zadaniem będzie dostarczenie zaczynu do gruntu pod odpowiednio wysokim ciśnieniem oraz odpowiednie wymieszanie całości. Efektem podobnego zmodyfikowania gruntu będą kolumny gruntowo-cementowe w dowolnie wybranym miejscu i na dowolnie wybranej głębokości.

Miejscowe wzmocnienie gruntu może okazać się niezwykle przydatne podczas jakiejkolwiek budowy, warto więc przeczytać jak jet grouting szerzej opisuje Keller, który posiada blisko 40 lat doświadczenia w realizacji iniekcji strumieniowej.

Do czego stosować jet grouting?

Jet grouting przez wygodę planowania pracy, może się sprawdzić szczególnie dobrze podczas zabezpieczenia terenu budowy przed zalaniem lub przy zabezpieczeniu osuwisk ziemi na terenie budowy. Kolumny jet grouting mogą się również sprawdzić przy wzmacnianiu już istniejących fundamentów. Dzięki temu, że technologia ta opiera się na pracy za pośrednictwem relatywnie wąskiej dyszy, łatwo jest umieścić ją w naturalnie trudnodostępnych miejscach.

Oczywistą zaletą iniekcji strumieniowej jest również brak konieczności wykopu fundamentów. Kolumny jet grouting umieszczone mogą zostać nawet w tak trudnych warunkach jak na przykład piwnica, a dalej spełnią swoje zadanie. Widać więc dlaczego jet grouting tak chętnie wykorzystywany jest przy wzmacnianiu fundamentów przy zapadaniu się.

Ile kosztuje jet grouting?

Jet grouting i cena jego wykonania to kwestia, która może okazać się decydująca przy podejmowaniu decyzji przy planowaniu jakiejkolwiek budowy. Cena samej usługi wynikać będzie z konkretnej sytuacji, zużytego materiału i wybranej firmy, ale istotnym aspektem wyceny powinien być również czas. Otóż główną cechą postawienia kolumny jet grouting, jest wygoda i szybkość pracy. Tego typu wzmocnienie gruntu może się okazać niezbędne na przykład przy pracy w środowisku zagrożonym zalaniem.

Dzięki wygrodzeniu zagrożonego fragmentu ziemi kompozytem gruntowo-cementowym może okazać się, że nie tylko praca będzie możliwa do ukończenia szybciej, ale również unikniemy kosztów ewentualnych wypadków losowych. Jet grouting i jego cenę można więc traktować jako pewnego rodzaju inwestycję, a nie wyłącznie jako poniesiony koszt konieczny.

Jak więc widać, to na czym polega metoda wzmacniania gruntu jet grouting nie jest aż tak skomplikowane. W założeniu jest to relatywnie szybka metoda miejscowego zabezpieczenia lub przygotowania wybranego fragmentu podłoża do dalszej pracy. Polega ona głównie na dodaniu do zastanego gruntu odpowiedniego czynnika, który sprawi, że podłoże będzie bardziej zdatne do dalszej pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here