Meble w stylu loft – krótki poradnik dla osób urządzających swoje cztery kąty

0
916
Meble w stylu loft

Urządzanie przestrzeni mieszkalnych to zadanie zarówno inspirujące, jak i wycieńczające. Z jednej strony, każdy z nas pragnie mieszkać w przestrzeni urządzonej zgodnie z jego poczuciem stylu i piękna. Z drugiej natomiast, każde pomieszczenie powinno być urządzone w sposób optymalny pod kątem praktycznym. Połączeniem tych dwóch dążeń jest tak zwany styl loft – który łączy w sobie elementy stylu minimalistycznego, nowoczesnego i industrialnego. Jeśli zastanawiasz się nad urządzeniem swoich czterech kątów w stylu loft – poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą ci w wyborze mebli pasujących do takich aranżacji.

Styl loft – estetyka i użyteczność na wysokim poziomie

Mieszkania w stylu loft najczęściej znajdują się w budynkach przemysłowych lub wysokich blokach, podobnych do biurowców. Często też urządzane są po prostu w nieczynnych fabrykach, magazynach, budynkach browarów i innych budowlach o podobnym profilu.

Cechą charakterystyczną mieszkań urządzonych w stylu loft jest obecność materiałów w niewielkim stopniu poddanych obróbce lub całkowicie surowych. Mowa o metalach, szkle, kamieniu, jak i drewnie. Ponadto, w loftach spotykamy szerokie przestrzenie – zarówno w pomieszczeniach takich jak salon, korytarz, łazienka czy przedsionek.

Kolejną istotną cechą stylu loft jest specjalny rodzaj oświetlenia, które często – jest oświetleniem fabrycznym. Mowa więc o lampach przemysłowych, nieosłoniętych żarówkach lub w inny sposób sugerujących „przemysłowy” charakter danego miejsca.

Ponadto, w loftach spotykamy wysokie okna. Znaczna część loftów ma przy tym wyjątkowo wysokie stropy – większe nawet niż w starych kamienicach.

Jakie meble i ozdoby do mieszkania w stylu loft?

Poszukując mebli w stylu loft, warto pamiętać o najważniejszych materiałach. Powinniśmy dobierać zwłaszcza meble wykonane z dwóch rodzajów materiałów – szkła i metalu lub drewna i metalu. Często, metal tworzy stelaż danego mebla, na którym znajduje się drewniane zwieńczenie. Warto wybierać te meble, w których części metalowe są nieosłonięte, a przez to – dodają industrialnego charakteru.

Poszukując stołów, ław i biurek do mieszkań w stylu loft polecamy wybierać te o nietypowym układzie metalowych części. Znajdziemy zarówno ławy wykonane w całości z jednego kawałka metalu, jak i stoły obiadowe, których nogi łączą się w rozbudowaną konstrukcję. Warto podkreślić, że zestawienie: metal+drewno tworzy niezwykle atrakcyjny wizualnie kontrast. Szczególnie warte polecenia są meble Piaski, które produkowane są bezpośredni pod kątem stylu loft.

Oświetlenie powinno mieć dość prostą konstrukcję i być pozbawione dodatkowych zdobień. Szczególnie dobrze sprawdzają się lampki w stylu industrialnym oraz lampki warsztatowe, pozbawione abażurów lub rozbudowanych osłon. Również lampki choinkowe lub lampy garażowe dobrze będą pełnić swoją funkcję.

Dekoracje wiszące na ścianach powinny mieć charakter minimalistyczny lub praktyczny. Mogą to być zarówno obrazy mikro-ekspresjonistyczne, szkice, reprodukcje klasycznych drzeworytów, jak i po prostu – ilustracje z podręczników technicznych. Dobrym pomysłem będą również wielkoformatowe reprodukcje czarno-białych zdjęć lub plakaty piktograficzne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here