Lampa podłogowa – jak wybierać, by uniknąć nieudanego zakupu?

0
1287
Lampa podłogowa

Lampy podłogowe to często i chętnie stosowane urządzenia. Korzystamy z nich zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i pracowniczych, biurowych i licznych innych. Lampy podłogowe pełnią funkcje podobne co lampy wiszące – są źródłem oświetlenia umożliwiającego korzystanie z danego pomieszczenia. Odmiennie jednak niż lampy wiszące – nie są głównym źródłem światła, choć w wielu sytuacjach – niezastąpionym. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat lamp podłogowych, z którego dowiesz się – kiedy i gdzie korzystamy z lamp podłogowych oraz na co zwrócić uwagę w czasie przeglądania dostępnych modeli.  

Lampa podłogowa – ważna czy nieistotna?

Zakup lampy podłogowej nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście, możemy sięgnąć po pierwszą lepszą lampę z brzegu, bez dokładniejszego przyglądania się jej parametrom. Nie bądźmy jednak zdziwieni, gdy po podłączeniu do prądu okaże się, że nie spełnia naszych oczekiwań. Zdecydowanie lepszą strategią będzie ustalenie naszych oczekiwać względem lampy podłogowej, a następnie – poszukanie modelu zdolnego je zaspokoić.

Zacznijmy od spraw estetycznych. Lampa podłogowa jest istotnym elementem w wyposażeniu każdego pomieszczenia – dotyczy to zarówno salonów, sypialni, jak i innych pokoi. Jej pojawienie się ma duży wpływ na całościowy wygląd pomieszczenia z dwóch powodów. Po pierwsze – za sprawą swojego wyglądu stanie się istotnym elementem umeblowania, oddziałującym na charakter danego wnętrza. Po drugie – lampa emituje światło, którego sposób rozproszenia, barwa i intensywność mogą w mniejszym lub większym stopniu przekształcić atmosferę danego pomieszczenia.

O kryteriach wyboru lampy podłogowej

Lampy podłogowe to dodatkowe źródła oświetlenia. Ich praca uzupełnia działanie lamp sufitowych, które zazwyczaj świecą jaśniej. Mimo to lampy podłogowe są niezwykle ważne. Korzystamy z nich przy wykonywaniu różnorodnych czynności, wymagających nakierowania dodatkowego źródła oświetlenia. Wymienić należy takie zajęcia jak czytanie książek, korzystanie z komputera, wykonywanie prac manualnych (na przykład domowych robótek) oraz licznych innych.

Dlatego najczęściej sięgamy po lampy emitujące jedną wiązkę światła, zdolną do oświetlenia wybranego punktu. Najchętniej wybieramy lampy emitujące światło ciepłe, które zdecydowanie lepiej harmonizuje z pomieszczeniami mieszkalnymi niż światło białe. Osobom poszukującym lampy tworzącej intymny, niezwykły klimat, polecamy modele wyposażone w regulowane ściemniacze.

W wyborze lampy podłogowej należy też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego abażura. Ma on wpływ nie tylko na jej przydatność w oświetleniu wnętrza, ale również na cały wygląd pomieszczenia. Najbardziej klasyczne to lampy podłogowe drewniane z abażurem w stylu klasycznym – które dodają elegancji i szyku każdej sypialni oraz salonowi. Abażur może pełnić różnorodne funkcje – rozpraszać światło, przyciemniać je, ukierunkowywać jego padanie, a w rezultacie także – powiększać optycznie rozmiar danego pomieszczenia.

Bardziej awangardowe modele to lampy w stylu minimalistycznym lub industrialnym. W lampach takich stosuje się uniwersalne barwy oraz proste materiały – metal, drewno, papier. Dużą popularnością cieszą się też lampy o elastycznej obudowie, których ustawienie możemy dość swobodnie regulować

Dla osób bardziej wymagających dedykowane są lampy podłogowe wyposażone w dodatkowe elementy, ułatwiające wykonywanie upragnionych czynności. Mowa między innymi o lampach ze stolikiem, niedużym blatem, gazetnikiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here