Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie – poznaj najwytrzymalsze

0
4031

Jesteś osobą, której udało się zasuszyć kaktusa, ale pomimo tego chciałabyś mieć w swoim domu kilka ładnych roślin? Na szczęście istnieją rośliny niezwykle łatwe do pielęgnowania i niewymagające od Ciebie niemal żadnej pomocy, aby rosły. Poznaj wytrzymałe kwiaty doniczkowe i ozdób nimi swój dom!

Pod nazwą „kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie” kryją się różne gatunki i odmiany roślin (często wywodzące się z terenów pustynnych). Najczęściej potrzebują one do wzrostu jedynie niewielkiej ilości wody oraz stałego dostępu do światła słonecznego. Te skromne wymagania czynią z nich bardzo wdzięczne rośliny domowe – część z nich jest bowiem wrażliwa na niskie temperatury, przez co trudniej dbać o nie w ogrodzie czy na balkonie.

Jak pielęgnować wytrzymałe kwiaty doniczkowe i czym się one charakteryzują? ZIEMOVIT przedstawia 3 ciekawe rośliny tego typu.

Sansewieria – roślina domowa jak z żelaza

Do grupy wytrzymałych kwiatów doniczkowych należy duża część egzotycznych sukulentów, a zwłaszcza różne odmiany sansewierii. Ta zimozielona roślina o wzniesionym przekroju charakteryzuje się długimi, twardymi liśćmi o białych lub żółtych brzegach, które (w zależności od odmiany) dorastają nawet do 1,5 m wysokości. Świetnie sprawdza się jako roślina uprawiana w domu: potrzebuje jedynie niewielkiego podlewania raz na 2 tygodnie oraz umiarkowanego nasłonecznienia. Co pewien czas możesz także przecierać jej liście lekko wilgotną szmatką.

Co istotne, sansewieria dobrze znosi zmiany temperatur, więc bez problemu możesz przenosić ją chociażby z tarasu do domu. Warto jedynie pamiętać o tym, że ta wytrzymała roślina nie lubi wilgoci – w domu ustawiaj zatem sansewierię w pobliżu kaloryfera. Z tego samego powodu jeśli planujesz rozmnażanie lub przesadzanie, zadbaj o to, aby doniczka miała odpowiedni drenaż na dnie.

Sansewieria potrzebuje nawożenia jedynie w sezonie letnim. Wówczas możesz skorzystać z nawozu płynnego do roślin zielonych ZIEMOVIT. Zalecona przez producenta dawka substancji raz na miesiąc powinna wystarczyć. Również latem sansewieria kwitnie – pamiętaj, aby po zwiędnięciu usunąć kwiaty.

Szeflera – wytrzymała roślina domowa idealna do wymagających pomieszczeń

Jeśli planujesz nieco ozdobić przestrzeń przedpokoju lub palarni, to szeflera drzewkowata, roślina z licznej rodziny araliowatych, świetnie nadaje się do tego celu. Wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o szerokim, palczastym kształcie i (niekiedy) żółtych przebarwieniach, a jej atutem jest zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń powietrza.

Szeflera drzewkowata rośnie bardzo dobrze zarówno w zacienionych, jak i bardziej nasłonecznionych stanowiskach. Nie należy jednak narażać jej na długotrwały brak dostępu do słońca, gdyż może to doprowadzić do opadania liści. Warto również pamiętać o regularnym podlewaniu szeflery – źle znosi zarówno suszę, jak i zastoje wody. Dodatkowo, aby nie narazić rośliny na choroby grzybne, radzi się nie zraszać w trakcie podlewania jej dolnych liści.

Jako podłoża do przesadzania młodych okazów szeflery, które zaleca się przeprowadzać co około 1,5 roku, najlepiej użyć drenażu w postaci kamyków oraz np. ziemi do kwiatów balkonowych. Dzięki takiemu połączeniu składników ta roślina domowa rośnie w podłożu o optymalnej wilgotności.

Nolina – pielęgnacja wytrzymałej i wygiętej rośliny

Z kolei dla poszukiwaczy niecodziennych, egzotycznych kształtów we wnętrzach dobrym rozwiązaniem jest nolina, pochodząca z Meksyku roślina doniczkowa nazywana w Polsce „nogą słonia”. Swoje niecodzienne przezwisko zawdzięcza szarej łodydze zgrubiałej u podstawy, przypominającej pień. Natomiast z powodu wierzchołka, z którego wyrastają cienkie i długie (nawet do 90 cm) liście, określa się ją mianem „końskiej grzywy”.

Nolina rośnie powoli, a zatem przez wiele lat może służyć jako roślina doniczkowa stojąca na parapecie. Lubi słoneczne, ciepłe (najlepiej między 20 a 25o Celsjusza) oraz przewiewne stanowiska. Warto pamiętać, że gruba łodyga rośliny pełni funkcję zbiornika na wodę, a zatem nie należy przelewać noliny – między jednym a drugim podlewaniem podłoże musi przeschnąć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here