Koszt utrzymania domu w mieście

0
3687
Koszt utrzymania domu w mieście

Koszty utrzymania domu zależą m.in. od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym, termoizolacji, metrażu domu oraz wielkości działki. Największym wydatkiem utrzymania domu jednorodzinnego są opłaty za ogrzewanie. Do obowiązków właścicieli należy też pokrycie kosztów ewentualnych remontów oraz wywozu śmieci.

Dzięki rządowym systemom dofinansowania i konkurencyjnym ofertom kredytów hipotecznych, wzrasta popyt na mieszkania i domy na sprzedaż w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. To miasta w których polacy najchętniej kupują swoje mieszkania.

Opłaty za ogrzewanie

Jednym z największych wydatków przy utrzymaniu domu jest opłata rachunków za ogrzewanie pomieszczeń i wodę. Kwota, jaką musimy zapłacić za ogrzewanie, to 500-700 zł złotych miesięcznie w okresie zimowym. W przypadku, gdy w naszym domu znajduje się kominek,
powinniśmy też doliczyć koszt zakupu drewna kominkowego (ok. 150-250 zł za metr przestrzenny).

Rachunki za ogrzewanie można zmniejszyć, decydując się na budowę domu według rozwiązań energooszczędnych. Mimo że koszt realizacji takiej inwestycji będzie o ok. 8% wyższy niż budowa domu systemem tradycyjnym, opłaty za ogrzewanie mogę być nawet 4-krotnie niższe. Do takich energooszczędnych rozwiązań należą, np. panele fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna czy pompa ciepła.

Opłaty za prąd

Zużycie prądu w domu jednorodzinnym jest podobne do zużycia prądu w mieszkaniu. Opłaty za energię elektryczną to kwoty rzędu 100-200 zł miesięcznie (w przypadku 4 osobowej rodziny). Koszty te będą większe, jeśli w domu znajdzie się np. bogaty system oświetlenia zewnętrznego lub rolety sterowane pilotem.

Opłaty za wodę i ścieki

Opłata za wodę i odprowadzone ścieki w domu, który podłączony jest do wodociągu i kanalizacji wynosi ok. 100 zł miesięcznie (w przypadku rodziny 4 osobowej). Jeżeli dom ma własne ujęcie wody, kwoty te są niższe, ale wiążą się z większym wkładem początkowym – kosztami
wybudowania studni (ok. 8 tys. zł), szamba (ok. 2-3 tys. zł) i wywozu nieczystości (około 150-100 zł za usługę).

Podatek

Podatek uiszczany jest raz w roku. Jego wysokość zależy od klasy gruntu na działce (podatek za grunty rolne jest niższy – ok. 134,37 zł za hektar niż podatek za grunty budowlane – 4700 zł za hektar) oraz od ustaleń lokalnych.

Opłaty eksploatacyjne i wywóz śmieci

Właściciel domu musi mieć podpisaną umowę z firmą, która zajmuje się wywozem śmieci. Wysokość opłat za wywóz śmieci zależy od ustaleń firmy, liczby osób mieszkających w domu i tego czy domownicy decydują się segregować odpady, czy nie. Do kosztów utrzymania domu
należy też doliczyć opłaty za drobne naprawy i przeglądy wykonywane przez fachowców (np. kominiarza) oraz z pielęgnacją posesji (np. zakup kosiarki do trawy).

Remonty

Remonty nie są wydatkiem comiesięcznym ani regularnym, jednak mogą radykalnie wpływać na koszty utrzymania domu. Ceny usług remontowych (np. odnowienie elewacji lub wymiana okien) mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Materiał promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here