Kiedy kupić wannę, a kiedy prysznic? 3 argumenty

0
749
wanna

Prysznic czy wanna? Co sprawdzi się lepiej w łazience? Wybór pomiędzy tymi dwoma elementami wyposażenia łazienki, to często jedna z najważniejszych decyzji w trakcie projektowania jej układu. Sprawdźmy więc, jakie zalety mają te elementy wyposażenia łazienki. Kiedy lepszy będzie prysznic, kiedy wanna, a kiedy warto połączyć zalety obu tych urządzeń.

Wanna i prysznic, a wymiary łazienki

O tym, czy w Waszej łazience lepiej sprawdzi się wanna, czy prysznic bardzo często decyduje metraż tego pomieszczenia. W bardzo małej łazience montaż wanny może być często fizycznie niemożliwy. Alternatywą dla takich niewielkich łazienek mogą być bardzo małe kompaktowe wanny. W ich przypadku rezygnujecie jednak z największej zalety, jaką oferuje wanna, czyli wygody. Montaż kabiny prysznicowej nie wymaga dużej powierzchni. Do stworzenia niewielkiej, ale stosunkowo wygodnej strefy natryskowej wystarczy Wam już 0,8 m2. Oczywiście, jeśli dysponujecie nieco większą przestrzenią, to możecie postawić na większe kabiny prysznicowe. Więcej na temat wyboru idealnej kabiny dowiecie się z poradnika Jaką kabinę prysznicową wybrać?

W przypadku naprawdę przestronnych pomieszczeń możecie rozważyć także takie rozwiązanie jak prysznic i wanna w jednej łazience. Jeśli chcecie mieć możliwość wyboru, a w budżecie na urządzenie łazienki zmieszczą się oba te elementy, to takie rozwiązanie może okazać się optymalne. Nie zawsze jednak najlepszym wyjściem będzie wanna i prysznic obok siebie. Rozmieszczenie obu tych elementów na projekcie łazienki powinno być dobrze przemyślane i zaplanowane.

Wanna czy prysznic – funkcjonalność

Wymiary łazienki i ilość dostępnego w niej wolnego miejsca są bardzo ważnym, ale nie jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy lepszy będzie prysznic czy wanna. Warto zwrócić również uwagę na kwestie czysto praktyczne i funkcjonalne.

  • Bezpieczeństwo – w tej kategorii zdecydowanie zwycięża prysznic. Korzystanie z kabiny prysznicowe jest bezpieczniejsze dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Szczególnie jeśli postawicie na niski brodzik wpuszczany w posadzkę lub brodzik podpłytkowy (więcej o popularnych aktualnie typach brodzików przeczytacie w artykule Jaki brodzik wybrać?).
  • Zużycie wody – to kolejna kategoria, w której przewagę zyskuje kabina prysznicowa. W czasie 10-minutowej kąpieli pod prysznicem zużywane jest mniej więcej 100 litrów wody. Mniej, jeśli postawicie na baterie prysznicowe z dodatkowymi systemami zmniejszającymi zużycie. Natomiast napełnienie średniej wielkości wanny wymaga około 140 litrów wody. W większości przypadków kabina prysznicowa jest więc rozwiązaniem przyjaznym nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla portfela.
  • Wygoda – tu z kolei wygrywa wanna. Długa, relaksująca kąpiel pozwoli Wam się odprężyć po ciężkim dniu pracy czy domowych obowiązków. Nie oznacza to oczywiście, że zrelaksować nie można się również pod prysznicem.
  • Kwestie wizualne – w tej kategorii nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Wanna i prysznic mogą być ciekawym elementem aranżacji łazienki. Szczególnie jeśli postawicie na dekoracyjne modele jak na przykład wanna wolnostojąca, czy też nowoczesne kabiny prysznicowe typu walk in.

Wanna i prysznic w jednym

Wiele osób decyduje się również na rozwiązanie kompromisowe, jakim jest wanna i prysznic w jednym. Z czego składa się taka wanna i prysznic 2w1? Zwykle jest to wanna wyposażona w odpowiednią baterię prysznicową oraz parawan wannowy lub ściankę prysznicową. Połączenie tych elementów pozwala na stworzenie funkcjonalnej strefy natryskowej, która może odgrywać rolę wanny i prysznica. W zależności od nastroju i tego, czy dysponujecie akurat wolnym czasem, możecie wziąć szybki prysznic lub długą relaksująca kąpiel. To, jaki parawan i jaką baterię wykorzystać w takiej wannie z prysznicem, zależy przede wszystkim od projektu i wielkości łazienki. Standardowym rozwiązaniem jest wanna ze ścianką prysznicową (ruchomą lub stałą) i baterią ze słuchawką na drążku. Możecie jednak pójść o krok dalej i do stworzenia takiej wanny i prysznica 2w1 wykorzystać na przykład baterię z deszczownicą lub składany parawan wannowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here