Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu? Co ma na to największy wpływ?

0
899
panele fotowoltaiczne

Koszt wykonania instalacji PV stanowi główny czynnik hamujący upowszechnienie tej technologii w naszym kraju. Na szczęście ceny paneli fotowoltaicznych i inwerterów w ostatnich latach wyraźnie spadły, dzięki czemu na taką inwestycję może sobie pozwolić coraz więcej gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Jakie są rzeczywiste koszty instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu? Na jaki wydatek musisz się przygotować? Co ma największy wpływ na wycenę firmy montującej panele fotowoltaiczne? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Panele z montażem: ile to właściwie kosztuje?

Trudno jest dokładnie oszacować faktyczny koszt wykonania instalacji PV bez posiadania informacji na temat konkretnego budynku, miejsca i sposobu montażu, a przede wszystkim wielkości instalacji. Wszystkie wyliczenia mogą być więc wyłącznie przybliżone i do ich wykonania przydają się popularne kalkulatory paneli fotowoltaicznych dostępne w Internecie.

Analizując aktualną sytuację rynkową i obowiązujące stawki można przyjąć, że średni koszt 1 kW instalacji waha się od 4 do 6 tys. zł. Czyli: jeśli okaże się, że potrzeby energetyczne Twojego gospodarstwa domowego zaspokoi system fotowoltaiczny o mocy 6 kW, to przygotuj się na wydatek rzędu 24-36 tys. zł.

Czy opłaca się tyle wydać?

Wymieniona wyżej kwota może robić wrażenie, zwłaszcza na gorzej sytuowanych osobach, jednak na całą sprawę warto spojrzeć z nieco innej strony. Nie mówimy tutaj o koszcie, ale o inwestycji. Instalacja fotowoltaiczna jest bezsprzecznie najlepszym sposobem na to, aby z miejsca obniżyć rachunki za prąd, a przy tym zabezpieczyć się przed nadciągającymi podwyżkami cen energii.

Można to pokazać na hipotetycznym przykładzie. Jeśli dziś gospodarstwo domowe zużywa 4000 kWh energii rocznie, za co płaci około 2,5 tys. zł, to po zainstalowaniu prawidłowo dobranej elektrowni fotowoltaicznej koszty stałe z tytułu zakupu prądu spadną o minimum 2000 zł. Uwzględniając dotację (do czego za chwilę wrócimy) okaże się zatem, że instalacja PV może się zwrócić w czasie około 7-8 lat, a później już tylko na siebie zarabiać (sprawność nowoczesnych paneli fotowoltaicznych szacuje się na minimum 20-25 lat).

Co decyduje o koszcie wykonania instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejszym czynnikiem jest tutaj oczywiście wielkość instalacji. Od razu jednak podkreślamy, że nie warto zaniżać mocy systemu tylko po to, aby zmieścić się w ustalonym wcześniej budżecie. Instalacja musi zaspokoić zapotrzebowanie na energię w budynku i tylko wtedy ma to sens.

Na koszt wykonania instalacji PV wpływają również takie kwestie, jak jakość zastosowanych elementów (przede wszystkim paneli fotowoltaicznych oraz inwertera), a także solidność montażu. Jednocześnie to właśnie od tych dwóch składników w głównej mierze zależy trwałość, bezawaryjność oraz efektywność instalacji, dlatego nie warto szukać tutaj przesadnych oszczędności.

Mądrze będzie natomiast postawić na sprawdzonego, renomowanego wykonawcę. Jedną z najlepiej ocenianych firm montujących panele fotowoltaiczne we Wrocławiu i regionie jest Sun For You, z której ofertą zapoznasz się na stronie https://sunforyou.pl/.

Dotacja, czyli najlepszy sposób na ulżenie budżetowi domowemu

Wiedząc już, ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu i mając na stole oferty kilku firm, możesz spokojnie przeanalizować dostępny budżet i podjąć ostateczną decyzję, czy stać Cię na taką inwestycję. Pamiętaj przy tym, że w Polsce wciąż działają programy wsparcia dla osób chcących zapewnić sobie znacznie niższe rachunki za energię elektryczną i przy okazji wspomóc proces dekarbonizacji polskiej energetyki.

Sztandarowym programem jest oczywiście „Mój Prąd”, który będzie kontynuowany w 2022 roku i umożliwia uzyskanie dotacji w kwocie do 3000 złotych. O pomoc finansową można wnioskować również w ramach programu „Czyste Powietrze”. Nie zapominajmy także o uldze termomodernizacyjnej odliczanej w PIT.

Więcej o formach dofinansowania do fotowoltaiki dostępnych dla mieszkańców województwa dolnośląskiego możesz przeczytać w artykułach na stronie https://sunforyou.pl/blog/ .

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here