Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?

0
317
Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem naprawdę tanim w eksploatacji. Wynika to głównie z jej wysokiej efektywności energetycznej. Wszystkie koszty są związane z energią elektryczną zużywaną przez sprężarkę. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie wpływu tego czynnika na wydatki. Jak zminimalizować koszty ogrzewania pompą ciepła? Jakie inne aspekty należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu kosztów związanych z eksploatacją pompy?

Koszt eksploatacji pompy ciepła jest ściśle określony przez jej wydajność. Sprawność energetyczna pompy opisana jest wartością parametru COP lub SCOP. Reprezentują one odpowiednio: chwilową i średnioroczną efektywność energetyczną. Dla posiadaczy pomp ciepła najbardziej interesujące będą przewidywane koszty eksploatacji urządzeń. Nieznajomość ich może utrudnić podjęcie decyzji o zakupie pompy ciepła.

Pompa ciepła i koszty eksploatacji związane ze zużyciem energii elektrycznej

Koszt ogrzewania pompą ciepła jest niewątpliwie niższy niż koszt eksploatacji konwencjonalnego źródła ciepła. Należy jednak pamiętać o uwzględnieniu następujących czynników przy szacowaniu kosztów:

  • normy energetyczne dla budynków,
  • rodzaj instalacji grzewczej,
  • rodzaj pompy ciepła,
  • zapotrzebowanie domowe na określone produkty, np. ciepłą wodę.

Jak widać na zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła, wpływa wiele czynników. Niektóre z nich można zoptymalizować na etapie projektowania systemu grzewczego. Podczas bieżącej pracy pompy ciepła z kolei mogą być brane pod uwagę dalsze czynniki. Do pierwszego czynnika zalicza się między innymi sam rodzaj instalacji grzewczej. Temperatura pracy obiegu grzewczego ma decydujący wpływ na sprawność pompy ciepła. Od nich zależy również zakres pracy pompy ciepła, tzw. punkt biwalencyjny, w którym pompa ciepła musi być wspomagana przez kocioł grzewczy.

Jak obniżyć koszty związane z eksploatacją pompy ciepła?

Eksploatacja pompy ciepła może być jeszcze tańsza. Istnieją bowiem sposoby, na to, by znacząco obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła – i nie ograniczają się one jedynie do zmiany taryfy na zakup energii. Możesz na przykład zasilić obieg wtórny pompy ciepła za pomoc kolektorów słonecznych lub zmniejszyć zużycie prądu dzięki zainstalowaniu fotowoltaiki. Ponadto, jeśli w domu pracuje pompa ciepła powietrze-woda, koszty eksploatacji zmniejszą się dzięki instalacji ogrzewania podłogowego – można w ten sposób obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 15-20%!

Przykładowa eksploatacja pompy ciepła

Przykład:

Dom jednorodzinny wybudowany w 2013 roku, o całkowitej powierzchni około 200 m², zamieszkany przez 4 osoby, ogrzewany za pomocą pompy ciepła DAIKIN: https://www.daikin.pl/pl_pl/obszary-specjalizacji/pompy-ciepla-Daikin-Altherma.html.

Porównując zużycie energii elektrycznej w roku bez pompy ciepła oraz w roku, w którym pompa ciepła była głównym urządzeniem grzewczym:

  • zużycie energii spadło o 2,6%,
  • zużycie energii grzewczej spadło o 3%,
  • koszty ogrzewania spadły o 3,8%.

Pompa ciepła to niezaprzeczalnie jedno z najtańszych źródeł ogrzewania budynków. W przypadku zainteresowania tego typu instalacją warto zgłosić się do firmy oferującej profesjonalne usługi w tym zakresie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here