Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

0
2457
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowane, gdyż przez nie ciepło rozprowadza się równomiernie po całym pomieszczeniu. Taki rodzaj ogrzewania jest także wybierany ze względów ekologicznych. Jego zakładanie to nieco żmudniejszy i bardziej pracochłonny proces, ale generujący sporo plusów w przyszłości.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Nad takim ogrzewaniem najlepiej pomyśleć w trakcie budowania nowego domu. Wtedy też powinna już zapaść decyzja o rodzaju stosowanego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe może być stosowane w całym domu lub w konkretnym pomieszczeniu. Najczęściej używa się je w kuchni i łazience, gdyż tam najczęściej mamy zamontowane kafelki, które niejednokrotnie ziębią w stopy – zwłaszcza, jeśli nie mają odpowiedniej izolacji.

Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i to jedna z jego podstawowych zalet. Nie zabiera miejsca, inaczej niż grzejniki, które zarysowane są na ścianach. Ponadto, zabierają one część miejsca, na którym mogłyby znaleźć się na przykład meble.

Ponadto, udowodnione jest, że takie ogrzewanie inaczej niż to tradycyjne, dodatnio wpływa na nasze samopoczucie, gdyż nawilża powietrze. No i najważniejsze – ciepłota ciała „ucieka” przez stopy, więc ogrzewanie pozwala na trzymanie stale tej samej temperatury ciała.

Wadą takiego rodzaju ogrzewania jest skomplikowana i pracochłonna instalacja. Jest to także droższe rozwiązanie od tego tradycyjnego. Rachunki w tym przypadku są nieco wyższe. Najgorzej jednak dzieje się, gdy instalacja ulega awarii, wtedy może być konieczne zerwanie całej posadzki, by dojść do rozwiązania problemu.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego: elektroniczne i wodne.

  • Ogrzewanie elektryczne jest zdecydowanie najpopularniejsze i najłatwiejsze w montażu. Może składać się z kabli, maty grzewczej i przewodów, które umieszczane są pod posadzką. Inaczej niż ogrzewanie wodne, to nie wymaga specjalnego kotła zasilającego. Niestety, takie ogrzewanie podłogowe ma znaczącą wadę – generuje dość wysokie rachunki za prąd – zwłaszcza w okresie zimowym, gdy jest to podstawowe ogrzewanie mieszkania.
  • Ogrzewanie wodne jest rzadziej stosowane ze względu na żmudną i trudniejszą instalację w stosunku do ogrzewania elektrycznego. Takie ogrzewanie składa się z rurek grzewczych, które muszą być połączone z kotłem grzewczym. To właśnie on jest najdroższy podczas całej instalacji. Tanie nie jest także wykonanie całej instalacji grzewczej. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca, gdyż docelowo rachunki za ogrzewanie będą tańsze niż w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego.
[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here