Jak zdobyć brakujące pieniądze na zakup mieszkania?

0
924
Jak zdobyć brakujące pieniądze na zakup mieszkania

Zdecydowana większość ludzi dąży do mieszkania na swoim. Spora część z nich nie marzy o wielkich pałacach czy willach z basenem, lecz o skromnych dwóch czy trzech pokojach w bloku. Zdarza się, że wystarczy im nawet maleńka kawalerka, byle własna. Jednak zderzenie z rzeczywistością bywa bardzo bolesne. Patrząc na stale galopujące koszty nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, zakup własnego lokum jest niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Osoba marząca o własnych czterech kątem często pracuje od rana do nocy, bierze nadgodziny lub nawet decyduje się na wyjazd zagranicę, aby tylko odłożyć środki na realizację tego celu. Niestety, czasami nawet takie poświęcenie okazuje się być niewystarczające na zakup wymarzonej nieruchomości.

Bądźmy szczerzy – mało kogo stać na zakup domu czy mieszkania z odłożonych środków. Zdecydowana większość kupujących w mniejszym lub większym stopniu musi wspomagać się jakimś kredytem. Znaczna część z nich zaciąga kredyt hipoteczny ze względu na większą kwotę oferowanej pożyczki oraz niższe koszty jej udzielenia. Dobrze jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna opcja na pomoc banku w sfinansowaniu nieruchomości.

Są osoby, które nie potrzebują pożyczać kilkuset tysięcy złotych, bo większą część kwoty, potrzebnej na upatrzone lokum udało im się odłożyć we własnym zakresie i potrzebują jedynie niewielkiego zastrzyku pieniędzy w celu uzupełnienia brakującej kwoty. Jest to sytuacja, kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie. Sprawi on, że kredytobiorca nie będzie zobowiązany na tak długie lata jak w przypadku kredytu hipotecznego. Osoba ta musi się jednak liczyć z koniecznością spłacania wyższych rat.

Więcej: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1789084,1,kiedy-warto-wziac-kredyt-gotowkowy-na-mieszkanie.read

Jak sprawa się ma z opłatami za taki kredyt?

Choć teoretycznie właśnie ze względu na niższe koszty większość osób wybiera kredyt hipoteczny, to w praktyce koszt zaciągnięcia kredytu gotówkowego na mieszkanie nie musi być wiele wyższy. Warto negocjować z bankiem warunki i oprocentowanie. Jeśli klient brał już wcześniej pożyczkę w tym banku i regularnie spłacał wszystkie zaciągnięte zobowiązania, może się to okazać potężnym plusem w takich rozmowach. W sprzyjających okolicznościach można wynegocjować naprawdę atrakcyjne warunki pożyczki gotówkowej na mieszkanie.

Kredyt gotówkowy na mieszkanie jest mniejszy niż kredyt hipoteczny na ten sam cel, co sprawia, że uzyska się go łatwiej i sprawniej. Bank nie będzie wymagał tak dużej ilości dokumentów, zaświadczeń. Również pozytywna decyzja kredytowa zapadnie szybciej, a pieniądze szybciej znajdą się na koncie wnioskodawcy, który od tego momentu będzie mógł nimi dowolnie dysponować, gdyż taki rodzaj kredytu nie jest celowy. Sprawie to, że nie jest się zobowiązanym do gromadzenia i okazywania faktur za zakupy, przez co odpada sporo formalności i konieczność pamiętania o nich. Nikt także nie ocenia atrakcyjności nieruchomości wybranej przez kredytobiorcę tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, kiedy owe mieszkanie stanowi jego zabezpieczenie, a więc powinno być skrupulatnie sprawdzone. Czymś, co ogranicza grono osób we wzięciu kredytu gotówkowego na sfinansowanie mieszkania jest ograniczenie kwotowe.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego na mieszkanie?

To około 200 tysięcy złotych, oczywiście taka kwota dotyczy tylko potencjalnych wnioskodawców, którzy przeszliby doskonale weryfikację i ocenę i byli dla banku niezwykle wiarygodni. Osoby w gorszej ocenie kredytowej w przypadku pozytywnej decyzji mogą liczyć na mniejsze kwoty udzielonej pożyczki.

Na wzięcie pożyczki gotówkowej na mieszkanie czy dom, a właściwie na uzupełnienie kwoty takiego zakupu często decydują się osoby zatrudnione na zagranicznych umowach o pracę lub zarabiające w obcej walucie, bowiem banki nie są chętne do udzielania takim osobom kredytów hipotecznych mimo świetnych zarobków czy długoletniego zatrudnienia. Wtedy ostatnią deską ratunku staje się kredyt gotówkowy.

Podsumowując, jak we wszystkim, zarówno kredyt hipoteczny jak i kredyt gotówkowy na mieszkanie ma swoje zalety i wady.

Opcję pożyczki gotówkowej powinny poważnie rozważyć osoby, którym do zakupu nieruchomości brakuje sto tysięcy złotych lub mniej. Jest to też dobre rozwiązanie dla ludzi, którym sen z oczu spędza wizja dożywotniego spłacania rat jak to bywa w przypadku kredytu hipotecznego i wolą spłacić zobowiązanie szybciej nawet kosztem nieco wyższej comiesięcznej raty.

Taki kredyt będzie świetny również dla osób pragnących wyremontować lub odświeżyć swoje mieszkanie ze względu na brak celowości pożyczki jak w przypadku hipoteki. W praktyce oznacza to brak przykrej konieczności gromadzenia wszelkiej dokumentacji, potwierdzeń i faktur. Odpada także presja czasu i konieczność realizowania etapów w czasie narzuconym przez bank.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, warto dokładnie przeanalizować swoją indywidualną sytuację i podjąć właściwą decyzję. Nie należy się bać kredytu gotówkowego i z góry go przekreślać, ponieważ często nie jest on tak kosztowny jakby się mogło wydawać i może się okazać atrakcyjniejszą opcją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here