Blacha to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych obecnie w przemyśle. Dzięki swoim właściwościom może być poddawana różnym obróbkom, które poprawiają jej użyteczność i funkcjonalność. Jedną z często stosowanych metod obróbki blachy jest perforacja.
Czym jest perforacja blachy?
Perforacja polega na wykonywaniu w materiale niewielkich otworów, których celem jest ułatwienie odrywania, przerywania czy mocowania. Otwory mogą być rozmieszczane regularnie lub nie – wszystko zależy od tego, jakie zastosowanie ma mieć blacha po perforacji.
Metody perforacji blachy
Perforacja blachy to proces, który może być przeprowadzany bardzo różnymi metodami, co pozwala na uzyskanie produktu o bardzo szerokim zastosowaniu.
Perforacja przez wykrawanie to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod. Stosowana jest przede wszystkim przy blachach wykonanych ze stali, aluminium, mosiądzu, miedzi, tytanu oraz plastiku. Metoda ta wykorzystuje specjalne maszyny sterowane cyfrowo, co pozwala na precyzyjne wycięcie niemal każdego kształtu.
Inna często stosowaną metodą jest perforacja przez wiercenie. W tym przypadku możliwe jest wykonywanie otworów większych niż standardowe.
Perforacja przez frezowanie to proces, który warto zastosować tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z wykrawania lub wiercenia. Blachy perforowane w takim przypadku charakteryzują sita o wąskich szczelinach i różnorodnych przekrojach.
Idealnym uzupełnienie wszystkich metod perforacji jest metoda laserowa i elektronowa. Dzięki nim można wykonać bardzo precyzyjne otwory nawet o małych średnicach. Perforowanie laserowe i elektronowe będzie się sprawdzało niezawodnie nawet w przypadku, w którym średnica otworu jest mniejsza niż grubość blachy perforowanej.
Gdzie zastosowanie znajdują blachy perforowane?
Zastosowanie blachy perforowanej jest bardzo szerokie. Jest to materiał, który będzie się doskonale sprawdzał przy konstruowaniu wielu maszyn, urządzeń czy instalacji.
Perforacja blachy ma częste zastosowanie w zakładach przemysłowych. Blachy perforowane będą się niezawodnie sprawdzały również w budownictwie, motoryzacji, przemyśle wentylacyjnym, chłodniczym, farmaceutycznym czy rafineryjnym.
Perforowane blachy, o czym być może niewielu z nas ma pojęcie, znajdują swoje zastosowanie również w gospodarstwie domowym. To właśnie z nich stworzono wiele elementów układu klimatyzacyjnego, osłony do grzejników, kolumny głośnikowe czy obudowy do komputerów. Coraz częściej blachy po perforacji stosowane są do produkcji ogrodzeń, balustrad, a nawet ścianek działowych.