Jak wybrać zastawę stołową?

0
2349

Wybór idealnej zastawy stołowej nie zawsze należy do najprostszych decyzji z względu na dostępność wielu rozmiarów, wzorów, kolorów, zastosowań… Na rynku oferowane są zarówno zastawy klasyczne, jak i te bardziej nowoczesne oraz designerskie. Przy zakupie odpowiedniego dla nas kompletu warto zwrócić uwagę na kilka wiodących czynników. Jaką zastawę wybrać i czym się kierować?

Kilka najważniejszych aspektów

Wybór odpowiedniej zastawy stołowej powinien być przede wszystkim uwarunkowany liczbą osób, która ma z niej korzystać. Klasyczny komplet na dwanaście osób powinien być najbardziej optymalnym wyborem zarówno do codziennego użytku, jak i na całkiem duże przyjęcia, a dodatkowo nie zajmie on dużo miejsca podczas przechowywania. Nie potrzebujesz aż tak dużej zastawy? A może ta dla dwunastu osób jest zdecydowanie za mała? Dostępne są również opcje zestawów dla sześciu albo dwudziestu sześciu osób, więc możliwości jest wiele. Zastawa stołowa to często wybór na lata, dlatego można nazwać ją „inwestycją” i rozważyć zakup porcelanowych elementów. Porcelana jest bardzo szlachetnym, ponadczasowym materiałem, który dobrze znosi proces starzenia się, a nowoczesne naczynia z niej wykonane nadają się do mycia w zmywarce, dlatego jeśli cenisz sobie ponadczasową klasykę to postaw na porcelanę wysokiej jakości. Na sklepowych półkach znajdą się również tańsze naczynia wytworzone z np. fajansu, które są grubsze i cięższe od tych porcelanowych, a co za tym idzie bardziej wytrzymałe.

Nawiąż stylem zastawy stołowej do własnej jadalni

Dopasowanie stylu kuchni czy jadalni do nowej zastawy powinno rozwiązać podstawowy dylemat, jakim jest wygląd kompletu. W ofercie wielu sklepów stacjonarnych i online znajdzie się wiele kolorów czy wzorów kompletów w różnorodnych kształtach, z pewnością jest w czym wybierać. Uniwersalnym kompletem, który nigdy nie wychodzi z mody jest zestaw śnieżnobiałych naczyń. Taka zastawa świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych uroczystości, spotkań ze znajomymi, a co najważniejsze doskonale wpasuje się w klimat wnętrza, niezależnie od tego w jakim stylu jest ono urządzone. Do takiej zastawy dowolnie możesz dobierać dodatki tj. serwetki czy obrusy w mocnych kolorach, które będą kontrastowały z klasyczną bielą naczyń. Zależy Ci na czymś minimalistycznym, ale jednak nowoczesnym? Postaw na zestaw o nieregularnym np. kwadratowym kształcie, który obecnie jest wysoko w trendzie. Warto również pamiętać, że do zastawy często dobiera się pozostałe elementy jak cukiernice czy sosjerki, dlatego do wyboru kompletu należy podejść trochę intuicyjnie.

zastawy stołowe

Przykładowe zastawy stołowe możesz znaleźć na tym blogu.

Na końcu pozostało jeszcze wspomnieć o „aspektach technicznych” zastawy stołowej. Zwróć uwagę na ergonomię naczyń – przemyśl, czy dany talerz nie jest zbyt płytki, czy z owej miski będzie wygodnie się jeść i czy nie jest zbyt ciężka. Są to kwestie, które często pomija się podczas zakupów, a są równie ważne co wygląd! Sprawdź też, czy wybrany komplet można zmywać w zmywarce, chyba że nie jest Ci straszne zmywanie po wielkich uroczystościach rodzinnych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here