Jak wybrać klamki do drzwi?

0
1497
Jak wybrać klamki do drzwi

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi. Nie inaczej jest z klamkami do nich. Jednak, gdy oba te elementy nie będą dobrze dobrane, nawet w najlepiej urządzonym mieszkaniu całość będzie wyglądać kiczowato. Jak więc dobrać odpowiednie klamki do drzwi? Czym się kierować?

Jaki kolor i materiał klamki wybrać?

Wybór koloru zależy w głównej mierze od kolorystyki całego pomieszczenia, jak i samych drzwi. Całość powinna być spójna lub odpowiednio skontrastowana. Jeśli aranżacje są delikatne i subtelne można zdecydować się na taką barwę klamki, która nie będzie się wyróżniać na tle drzwi.

Jeśli jednak w pomieszczeniu królują szalone kolory, bardzo dobrym wyborem będzie zastosowanie kontrastowej klamki. Jednak tutaj trzeba znać pewne zasady, które pozwolą stworzyć fajną aranżację. W innym przypadku wygląd klamki może sprawić, że całość będzie odstraszać.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także wybór odpowiedniego materiału, z którego będzie zrobiona klamka. Przede wszystkim nie powinna ona być zrobiona ze stali lub aluminium, jeśli ma być zamontowana na skrzydle w stylu klasycznym. Lepszym rozwiązaniem będzie dobranie jej do nowoczesnych drzwi.

Do drzwi retro, czyli tych z poprzednich epok, najlepszym rozwiązaniem będą klamki mosiężne. Oczywiście można skorzystać z tańszego modelu, który będzie sprawiał wrażenie, że są one wykonana z mosiądzu. Warto także mieć na uwadze to, że im większe skrzydła, tym większe klamki do drzwi powinny się na nich znaleźć.

Jakie są rodzaje klamek?

Wybór rodzaju klamki do drzwi to kolejny ważny czynnik, który niewątpliwie musi być brany pod uwagę. Ich budowa powinna pasować do stylu pomieszczenia, w jakim będą się znajdować.

Najczęściej spotykanym rodzajami są klamki pełne, na klucz lub z wkładką i z kwadratowymi, lub okrągłymi rozetami. Obecny rozwój technologii i pomysły producentów klamek pozwalają wybierać je spośród szerokiej gamy produktów o różnych kształtach i zastosowaniach.

Najczęściej stosowanym rodzajem klamek są te z prostokątnymi lub kwadratowymi rozetami. Wpływ na to ma łatwość ich montażu oraz względy estetyczne, aczkolwiek również te zaokrąglone cieszą się dużą popularnością.

Podczas zakupu klamek do drzwi warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden bardzo istotny element, który się w nich znajduje. Są to sprężyny. Dzięki ich zamontowaniu zarówno po wewnętrznej stronie drzwi, jak i zewnętrznej, komfort ich otwierania jest o wiele większy. Jednak trzeba za nie też trochę więcej zapłacić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here