Przygotowanie stołu na tak wyjątkową uroczystość, jaką jest wieczerza wigilijna, która zgodnie z chrześcijańską tradycją powinna składać się z 12 potraw, stanowi duże wyzwanie. By stół wyglądał pięknie i estetycznie, a potrawy smakowały wyśmienicie, pomocnych może okazać się kilka istotnych wskazówek. Nie bez znaczenia jest tutaj znajomość sztuki kulinarnej. Obok niej jednak warto postawić także na takie rozwiązania, które uporządkują znajdującą się wokół przestrzeń i sprawią, że praca w kuchni stanie się przyjemniejsza i dużo bardziej efektywna.
Przygotowanie świątecznego stołu wymaga od osoby, która podejmie się tego zadania wielu różnorodnych umiejętności. Jeśli mowa o kuchni i przygotowywaniu posiłków, pierwsze, co większości ludzi przychodzi w tym momencie na myśl, to umiejętności kulinarne. Rzeczywiście, bez nich trudno byłoby o stół obfitujący w smaczne potrawy. Nie mniej jednak nie jest to jedyna ważna umiejętność, jakiej należy się spodziewać od takiej osoby. Okazuje się bowiem, że równie istotna jest dobra organizacja własnego czasu oraz pracy, a także przestrzeni znajdującej się wokół. Jeśli kucharz będzie wykazywał te cechy, gotowanie przebiegnie bardzo sprawnie, a czas niezbędny do przygotowania świątecznych potraw zostanie znacznie skrócony.
Jako naturalne następstwo dobrej organizacji pracy kucharza, powinna pojawić się właściwa organizacja przestrzeni w kuchni, włączając w to uporządkowanie kuchennych sprzętów, akcesoriów i składników spożywczych. Ważne jest, by kucharz zawsze wiedział, gdzie jest patelnia kuchenna, majeranek lub inna niezbędna w danej chwili rzecz, a sięgając po nie, czynił to niemal na pamięć, bez zbędnej zwłoki na zastanawianie się gdzie się znajdują. W utrzymaniu porządku w kuchni i zorganizowaniu stanowiska pracy w taki sposób, by było ergonomiczne, pomocnych może okazać się kilka współcześnie dostępnych na rynku rozwiązań.
W zachowaniu porządku w kuchni pomaga wyposażenie jej w odpowiednie akcesoria, takie jak pojemniki na żywność oraz wkłady do szuflad. Choć rozwiązanie to wydaje się być prozaiczne i banalnie proste, w rzeczywistości stanowi duże udogodnienie i pomaga w zorganizowaniu produktów spożywczych w sposób, który istotnie poprawi jakość pracy w kuchni. Wkłady mogą być stosowane w szufladach o różnej wielkości i przeznaczeniu, a wielkość przegród może być dowolnie regulowana. Dzięki temu artykuły spożywcze oraz przybory kuchenne będą uporządkowane w sposób, który pozwoli na sprawne i intuicyjne poruszanie się w kuchni. Prócz wkładów do szuflad warto zainwestować też w pojemniki na przyprawy oraz na pudełka na produkty sypkie. Pojemniki na przyprawy powinny być wyposażone w przegródki, które ułatwią utrzymanie porządku, a pudełka na artykuły takie jak mąka, cukier, sól itp. powinny być wykonane z przezroczystego materiału, dzięki czemu możliwa będzie szybka identyfikacja określonego produktu.
Świąteczne przygotowania mają to do siebie, że wymagają użycie wielu akcesoriów i sprzętów kuchennych, które w ciągu roku używane są niezwykle rzadko. Warto przeorganizować kuchnię w taki sposób, by ułatwić sobie do nich dostęp w każdej chwili. Z racji tego, że kuchnie, także te małych rozmiarów, zwykle obfitują w różnorodne naczynia i sprzęty AGD, zasadne jest efektowne wykorzystanie każdej powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie szafek narożnych, wyposażonych w wysuwne półki, które ułatwiają swobodny dostęp do kuchennych przyborów. Takie miejsce idealnie sprawdzi się do przechowywania rzadziej wykorzystywanych patelni, czy garnków do kuchni. By korzystanie z szafek narożnych było łatwe, należy zadbać o odpowiedni w nich porządek. Rzeczy największe i najrzadziej używane powinny zostać schowane jako pierwsze, natomiast mniejsze i używane znacznie częściej na końcu. W ten sposób powstanie coś na kształt uporządkowanej piramidy, w której każdy przedmiot ma swoje ściśle określone miejsce.
Współczesne kuchnie wyposażone są w szereg różnorodnych, w tym również elektrycznych urządzeń służących do gotowania i przygotowywania posiłków. Patelnie kuchenne, czajniki elektryczne, ekspresy, garnki elektryczne, miksery, opiekacze itp. Im więcej urządzeń, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, a co za tym idzie większa ilość kontaktów w kuchni. Aby kuchnia wyglądała ładnie, a przy tym spełniała oczekiwania kucharza, który korzysta z tych wszystkich sprzętów powinna zostać wyposażona w wysuwne gniazdka, które mogą zostać ukryte w blacie lub wiszącej szafce kuchennej. Gdy pojawia się konieczność skorzystania z gniazdka, wystarczy nacisnąć jego górną klapkę, a po skończonej pracy schować je lekkim naciśnięciem.
Przedstawione rozwiązania stanowią ogromne udogodnienie w kuchni. Należy jednak pamiętać, że będą spełniały swoje zadanie jedynie wtedy, jeśli korzystać z nich będzie osoba, która należycie dba o porządek w trakcie przygotowywania posiłków oraz po zakończeniu pracy w kuchni.
Artykuł sponsorowany.