Jak dbać o porcelanową zastawę stołową? Porady krok po kroku

0
1256
Jak dbać o porcelanową zastawę stołową? Porady krok po kroku

Zastawa porcelanowa jest niezwykle ceniona w każdym domu, szczególnie przez panie domu, które dbają o każdy szczegół podczas organizacji domowych przyjęć czy rodzinnych obiadów. Porcelana kojarzona jest z symbolem elegancji oraz szykowności. Zazwyczaj stół zastawiony jest porcelanową zastawą właśnie podczas wyjątkowych okazji i uroczystych przyjęć. Warto pamiętać, że tylko odpowiednia dbałość o porcelanę sprawi, że posłuży ona w domu przez wiele lat. 

Jak prawidłowo myć naczynia porcelanowe?

Pozornie naczynia porcelanowe kojarzone są z bardzo kruchym materiałem, który szybko ulega uszkodzeniom. Jest to akurat błędne postrzeganie, gdyż precyzyjny proces wytwarzania porcelanowych naczyń sprawia, że są one bardzo trwałe i wytrzymałe. Jednak nie tylko wytrzymałość materiału ma wpływ na długi czas użytkowania porcelany w domu. Jednym z najważniejszych aspektów jest prawidłowe dbanie o naczynia podczas ich mycia.

Zazwyczaj w każdym domu jest dostępna zmywarka, do której wkładamy naczynia unikając dzięki temu uciążliwego stania przy zlewie i zmywania, szczególnie po zorganizowanym przyjęciu czy obiedzie domowym. Oczywiście używanie zmywarki jest najbardziej praktyczne i komfortowe, jednak czy możemy również w ten sam sposób myć naczynia porcelanowe? Niestety nie. W zmywarce porcelana jest narażona na obtłuczenia i zarysowania. Dbając o naczynia, należy myć je ręcznie w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu oraz przy użyciu miękkich gąbek i ściereczek. Jeśli powstałe zabrudzenia ciężko jest usunąć pod wodą, warto namoczyć naczynie i odczekać, unikając tym samym zbędnego szorowania i ryzyka zarysowania delikatnej powłoki porcelanowej. Dobrym sposobem jest również użycie sody oczyszczonej, która świetnie działa na zabrudzenia jako domowy detergent.

Zadbaj o odpowiednie miejsce na naczynia porcelanowe

Prawidłowe czyszczenie oraz mycie naczyń jest oczywiście najważniejszą kwestią, ale równie ważne jest przechowywania porcelanowej zastawy stołowej. Porcelana przechowywana z innymi naczyniami jest niestety narażona na uszkodzenia, zarysowania czy obtłuczenia. Wyciągając z szafki naczynia codziennego użytku zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się z innymi talerzami czy półmiskami. Dzieje się tak ze względu na codzienny pęd życia i szybkość przygotowywanych posiłków.

Wygospodarowanie specjalnej szafki, komody czy kredensu ochroni nie tylko naczynia porcelanowe, ale również pozwoli w piękny sposób wyeksponować porcelanową zastawę. Idealnie nada się do tego szklana witryna postawiona np. w jadalni. Specjalna zastawa okazjonalna sprawia, że przygotowywane przyjęcia są niezwykle eleganckie. 

Jaką porcelanę warto kupić?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów dostępnych naczyń stołowych. Najbardziej ceniona jest oczywiście porcelana, która jest droższa, ale za to wykonana z wysokiej jakości materiału. Warto zwrócić uwagę, aby nie kupić fajansu, który jest bardzo podobny do porcelany – jednak jest mniej odporny na uszkodzenia i oczywiście tańszy. Najbardziej uniwersalna jest biała porcelana, która niewątpliwie pasuje do każdego wnętrza, a także do rodzaju przyjęcia. Można wybrać również ręcznie zdobione naczynia, które są niezwykle piękne i precyzyjne. Wybór wzoru czy zdobienia zależy tak naprawdę od własnych preferencji i upodobań. Decydując się na zakup serwisu porcelanowego warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie kompletu – im więcej części, tym lepiej. Dobrze wyposażony komplet z pewnością posłuży przez wiele lat i sprawdzi się podczas niejednej okazji. Gdzie warto kupić wysokiej jakości porcelanę? https://hurtowniaporcelany.pl/ to miejsce, która oferuje szeroki wybór tego asortymentu w niezwykle atrakcyjnych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here