Jak dbać o krzesła drewniane?

0
1399
Jak dbać o krzesła drewniane

O uroku i wdzięku mebli drewnianych można byłoby rozpisywać się godzinami. Idealnie dopełniają wnętrza w rozmaitych stylach, począwszy od klasycznej elegancji, po przestrzenie skandynawskie, prowansalskie, retro czy shabby schic. Nic zatem dziwnego, że w wielu polskich domach królują krzesła drewniane. I to nie tylko na wyposażeniu kuchni i jadalni, ale również w pokojach dziennych, a nawet łazienkach! Wyróżniające się ponadprzeciętną funkcjonalnością, użytecznością, ale również imponującą estetyką. Aby jednak ich pięknem cieszyć się przez długie lata, należy koniecznie pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. O ile większość osób zdaje sobie z tego faktu sprawę, o tyle równie wielu zapomina lub nie wie, jak się za to zabrać. A sprawa jest prostsza niż mogłaby się wydawać!

Precz z wodą!

Ile razy do czyszczenia krzeseł drewnianych ruszaliśmy z mokrą szmatką i detergentami w dłoni? Ani razu? To świetnie, albowiem woda to najgorsze, co możemy im zafundować. Wilgoć bowiem prowadzi do powstawania nieodwracalnych zmian (wypaczenia to tylko jedne z nich), dlatego jakiekolwiek rozlanie płynu czy zanieczyszczenia powinny być usuwane ręcznikami papierowymi lub wycierane suchą szmatką. A co z plamami? Jak ich się pozbywać? Sprawa jest równie prosta. Pobrudzone krzesła drewniane traktujemy specjalnie przeznaczonymi do mebli drewnianych preparatami, stosując się ściśle do zaleceń producenta. Ewentualnie, możemy usunąć je wilgotną szmatką, pamiętając aby czym prędzej czyszczone miejsce dokładnie wytrzeć na sucho.

Zabezpieczaj, konserwuj, dbaj

Choć drewno jest surowcem niezwykle pięknym, wdzięcznym i wprowadzającym przytulną atmosferę do wnętrza, to jednak jest też materiałem wymagającym. Dlatego tak ważnym elementem jest zabezpieczanie. Tylko wtedy krzesła drewniane na długo zachowają swój nieskazitelny wygląd. W tym zakresie na uwagę zasługuje lakierowanie, olejowanie czy woskowanie, co pozwala otoczyć drewno warstwą ochronną.

Chroń przed wysoką temperaturą

Drewniane meble bardzo źle znoszą wysokie temperatury, czego efektem są wypaczenia, białe odbarwienia czy pęcherzyki. Stawianie na nich gorących potraw i napojów stwarza bezpośrednie zagrożenie. Dotyczy to nie tylko stołów, ale również krzeseł drewnianych. Wielokrotnie bowiem zajmują dumne miejsce w pobliżu grzejników, kominków, piekarników czy innych źródeł ciepła, powodując trwałe uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest, aby starannie przemyśleć ich umiejscowienie, a także dbać o regularne zabiegi konserwujące i pielęgnujące. Tylko wtedy urokiem drewnianego umeblowania będzie można cieszyć się z pokolenia na pokolenie.

Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c293-krzesla-drewniane

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here