Akwarium to przepiękna ozdoba każdego mieszkania, a obserwowanie rybek wesoło w nim baraszkujących to pasjonująca rozrywka dla dorosłych i dzieci. Aby jednak było to możliwe, należy zbiornik odpowiednio urządzić, wyposażyć oraz regularnie pielęgnować.

Jednak prawidłowa pielęgnacja akwarium może być zadaniem dość skomplikowanym i pracochłonnym. Wymaga wiedzy, przydadzą się także odpowiedni sprzęt i akcesoria. Jak więc to robić, aby zbiornik faktycznie stanowił dla nas źródło przyjemności i zachwytu nad pięknem kolorów żyjących w nim ryb i roślin? Jak dbać o akwarium na co dzień i jak reagować na pojawiające się problemy?

welonka w akwarium

Zabiegi, które musisz wykonywać codziennie

Zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać codziennie, jest na szczęście niewiele i w gruncie rzeczy polegają one raczej na kontroli stanu zdrowia i samopoczucia rybek oraz poprawności działania akwariowych instalacji.

Karmienie ryb

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od nakarmienia ryb akwariowych. Kupujemy po prostu gotowy pokarm w płatkach lub granulkach i raz lub dwa razy dziennie wsypujemy go do zbiornika.

Jednak zadanie to nie jest aż tak proste, a skutki pomyłki mogą być poważne. Generalnie lepiej jest karmić rybki częściej, ale podając im jednorazowo mniejszą ilość pokarmu. Celem jest, aby wszystkie osobniki mogły pobrać odpowiednią ilość pokarmu, ale także to, aby żadne jego resztki nie zostały w wodzie.

Jeśli więc zauważysz, że po kilku minutach część pokarmu nadal pływa w wodzie lub osiada na dnie, oznacza to, że wsypujesz go zbyt dużo. A zalegające resztki są pożywką dla bakterii chorobotwórczych i po jakimś czasie powodują zmętnienie wody.

Kontrola temperatury wody

Ważnym aspektem dbania o dobrostan ryb jest zachowanie prawidłowej temperatury ich chowu, dostosowanej do ich specyficznych potrzeb. W zbyt zimnej wodzie rybki będą ospałe, zaprzestaną pobierania pokarmu i mogą zapadać na szereg różnych chorób, a nawet umierać. Codziennie rano, karmiąc swoje rybki, skontroluj więc, czy temperatura wody jest taka, jak być powinna. Jeśli jest zbyt niska, ustaw odpowiednio grzałkę, a jeśli grzałka jest uszkodzona – koniecznie dokonaj wymiany.

Filtr i napowietrzacz

Te dwa urządzenia dbają o prawidłowe warunki życia dla rybek akwariowych, lecz same często wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Filtr oczyszcza wodę z resztek niezjedzonego pokarmu oraz odchodów, dbając o jej czystość i przejrzystość. Natomiast napowietrzacz dostarcza dla ryb i roślin powietrze atmosferyczne.

Każdego dnia rano kontroluj więc, czy urządzenia działają. Zwykle tym, co powinno zwrócić naszą uwagę, jest nieruchoma tafla wody oraz brak cichego, charakterystycznego szumu generowanego przez urządzenia. Kolejne objawy nieprawidłowości zauważysz dość szybko – niedotlenione ryby stają się apatyczne i śnięte, przestają pobierać pokarm. Jeśli nie działa filtr, woda staje się mętna.

Sprawdź przy okazji oświetlenie i wymień niedziałające świetlówki.

Raz w tygodniu

Jak zapewne zauważyłeś, Twoich codziennych obowiązków nie ma wcale tak dużo. Jeśli będziesz spełniał je sumiennie, unikniesz wielu poważnych problemów. A ich najlepsze uzupełnienie stanowią zabiegi cotygodniowe.

Wymień część wody

Aby uniknąć stosowania chemicznych środków uzdatniających wodę akwariową, warto raz na tydzień podmienić jej 10 – 20%. W tym celu należy ją odpompować lub usunąć wiaderkiem, i wlać nową. Pamiętaj jednak, że nie wolno stosować wody pobranej prosto z kranu. Powinna być odstana przynajmniej przez dwa do trzech dni. A zatem, jeśli planujesz podmienić wodę, odpowiednio wcześniej nalej ją do dużych butelek po wodzie mineralnej i odstaw w zaciemnione miejsce. Dobrym pomysłem jest także zakup kanistra. Pamiętaj jedynie, aby nie używać go do żadnych innych celów poza czystą wodą.

Kiedy akwarium jest już “starsze”, a równowaga biologiczna zostanie osiągnięta, można podmianę wykonywać rzadziej – raz na dwa lub trzy tygodnie.

Oczyść dno zbiornika

Nawet jeśli karmisz swoje rybki w prawidłowy sposób i w Twoim akwarium nie zostają żadne resztki pokarmu, to musisz pamiętać, że żywe organizmy produkują odchody, które opadają na elementy podłoża i stanowią pożywkę dla drobnoustrojów. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu usunąć je. W utrzymaniu czystości pomoże nam odmulacz do akwarium. Urządzenie to jest tanie i bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy tylko skierować odpowiednią jego końcówkę na podłoże, a drugą włożyć do wiaderka. Kilkukrotne naciśnięcie pompki odmulacza powoduje zassanie zanieczyszczeń i ich przelanie do przygotowanego wiaderka. W ten sposób oczywiście usuniesz także część wody, która i tak wymaga podmiany – zabieg odmulania dna spełnia więc aż dwa zadania jednocześnie i pozwala na utrzymanie akwaria w czystości.

Wyczyść filtr

Filtr to jedna z najważniejszych w akwarium instalacji. Do jego funkcji należy oczywiście wyłapywanie z wody nie zjedzonego przez ryby pokarmu, a także ich odchodów oraz części roślin – dzięki temu nie unoszą się one w wodzie, a ona sama zostanie krystalicznie przejrzysta na długi czas. Drugim zadaniem filtra jest napowietrzanie wody (ale uwaga! Niektóre filtry nie posiadają tej funkcji. Sprawdź dokładnie, jaki model kupujesz). Regularne mycie filtra pozwala zapobiegać jego zapchaniu się resztkami. Jeśli nie dopilnujesz aby był zawsze czysty, wkrótce woda w zbiorniku zmętnieje, może także dojść do awarii urządzenia. Trzeba jednak wiedzieć kilka rzeczy, zanim zdecydujemy się na ten krok.

Istotną informacją jest przede wszystkim to, że na wkładzie filtracyjnym bytują tak zwane bakterie nitryfikacyjne. Rozwijają się one i zasiedlają swoje środowisko w ciągu dwóch do trzech tygodni od założenia zbiornika i, jeśli nikt ich nie wypłucze, wspierają nas w walce z glonami oraz zapewniają właściwe pH wody. Szczepy tych dobroczynnych bakterii można oczywiście kupić w sklepie akwarystycznym, ale po co to robić, skoro wystarczy tylko ich nie niszczyć nieprawidłowym postępowaniem?

Aby więc wyczyścić filtr skutecznie, lecz także bezpiecznie, użyj do wypłukania wkładu wody odpompowanej w czasie odmulania dna w zbiorniku. W ten sposób zoptymalizujesz także koszty za wodę ponoszone do prowadzenia akwarium.

Usuwanie glonów

Glony, choć stanowią wątpliwą ozdobę zbiornika, są cenną wskazówką świadczącą o dobrej dostępności składników pokarmowych i odpowiednim oświetleniu. Ale ich nadmiar wygląda fatalnie – zielone mikroorganizmy zasiedlają szyby, ozdoby, dekoracje i urządzenia znajdujące się w pojemniku. Ważne jest więc, aby raz w tygodniu usunąć je za pomocą specjalnego czyścika lub, w ostateczności, czystej gąbki. Twoim sprzymierzeńcem w walce z glonami mogą być także niektóre gatunki ryb. Kup więc glonojady, zbrojniki lub molinezje – są bardzo ładne i uwielbiają zjadać glony.

piękne akwarium pełne roślin i ryb

Raz w roku lub w razie potrzeby

Najrzadziej będziemy wymieniali świetlówki – wystarczy robić to tylko wtedy, gdy któraś z nich się przepali. Zawsze miej więc w zapasie przynajmniej jedną świetlówkę przeznaczoną właśnie do akwarium. Nigdy nie używaj zwykłych – tylko świetlówki akwarystyczne emitują światło o odpowiednich parametrach, które zapewni optymalne warunki do rozwoju ryb i roślin.

Warto także zadbać o rośliny akwariowe. Zwykle wystarczy tylko przyciąć te, które nadmiernie się rozrosły i zajmują zbyt wiele miejsca, zasłaniając światło w zbiorniku. Regularnie natomiast usuwaj obumarłe lub zniszczone przez ryby pędy. Jeśli je zostawisz, zaczną gnić.

Jak więc widzisz, pielęgnacja akwarium wcale nie musi stać się bardzo trudnym i czasochłonnym zajęciem i wymagać wiele pracy. Najważniejsze jednak jest zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt , które żyją w zbiorniku. Możesz je osiągnąć poprzez regularność zabiegów i odpowiednia technika ich wykonywania. Nie zapomnij o tym, a obserwacja wesołych, bajecznie kolorowych ryb będzie niczym niezmąconą przyjemnością.

[Głosów:73    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here